Recept Vepřová krkovice pečená na česneku (ve slovenštině Laci pečienka)

Ve slovenštině se toto jídlo nazývá “Laci pečienka” a i u nás doma se toto jídlo takto volá. Je chutné, samozřejmě pouze pokud máte rádi mastnější maso. Na toto jídlo se používá vepřová krkovice, pořádně prorostlá. S kořením a česnekem a na pečení se používá kvalitní domácí sádlo. Příloha zelenina a brambůrky a po tomto vydatném obědě ještě kousek sladkého koláče se sklenicí piva nebo vína. Autor: Izabelka

SUROVINY

Nálev na marinování 12 hod.:

700 g vepřová krkovice

sůl dle chuti

špetka pepř

1 ČL červená mletá paprika

2 stroužky česnek

Na pečení:

2 PL vepřové sádlo

1 ks cibule

2 stroužky česnek

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Jídlo je maďarského původu. Nejčastěji ho nabízejí jako rychlé občerstvení na tržnicích. Před měsícem jsem byla v Maďarsku na tržnici a ptala jsem si recept od kuchaře. Je to skutečně rychlé a chutné jídlo.
  2. Den předem je ale třeba maso marinovat v nálevu. Jednoduchý nálev, ale dá masu skutečně výjimečnou chuť. Nejprve jsem vepřovou krkovičku opekla. Pak jsem ji z obou stran osolila a okořenila.
Příprava receptu Vepřová krkovice pečená na česneku (ve slovenštině Laci pečienka), krok 1
Příprava receptu Vepřová krkovice pečená na česneku (ve slovenštině Laci pečienka), krok 2

3. Do pánve jsem dala roztát jednu lžíci vepřového sádla. Když se zahřálo, sebrala jsem pánev ze sporáku a přidala jsem k ní 1 lžičku červené mleté papriky a rozmíchala jsem ji se sádlem. Přidala jsem nakrájený česnek. Tímto teplým nálevem jsem zalila maso. Maso jsem uložila na noc do chladničky.

4. Následující den jsem na větší pánev dala roztát 2 lžíce sádla, přidala jsem cibuli a česnek a ihned jsem přidala maso. Během pečení masa na silnějším plameni se cibule i česnek opeče zároveň s masem. Skvělá chuť se dostane přímo do masa. Z jedné strany se maslo peklo 5 min, pak třeba obrátit a opéct dalších 5 min. Současně s masem jsem přidala k masu i zbytek z nálevu. Hotové masíčko nepokládejte na kuchyňský papír, tento skvělý výpek si chlebem povytírejte z talíře. Takto servírované na měkkém maďarském chlebu ho servírjú i na tržnici a k tomu vynikající kvašáky nebo čalamádu.

Příprava receptu Vepřová krkovice pečená na česneku (ve slovenštině Laci pečienka), krok 3
Příprava receptu Vepřová krkovice pečená na česneku (ve slovenštině Laci pečienka), krok 4
Příprava receptu Vepřová krkovice pečená na česneku (ve slovenštině Laci pečienka), krok 5
Příprava receptu Vepřová krkovice pečená na česneku (ve slovenštině Laci pečienka), krok 6

5. Jako přílohu jsem uvařila brambory ve slupce. Ty jsem oloupala a ještě opekla v tom skvělém výpeku s masíčkem. Podávala jsem se sterilizovanou drobnou cibulkou. Přeji vám dobrou chuť.

Příprava receptu Vepřová krkovice pečená na česneku (ve slovenštině Laci pečienka), krok 7