Recept Velikonoční jidáše - kuřátka

Z kynutého těsta se dají připravit opravdu pořádně pochoutky. Do kynutého těsta na velikonočního jidáše přidávám máslo a více cukru, aby byly měkké a jemné. Z těsta připravuji různé tvary, ale nejvíce oblíbené jsou u nás kuřátka. Je to opravdu velmi jednoduché, vyzkoušejte i vy. Autor: Triniti

SUROVINY

1 kg polohrubé mouky

30 g čerstvé droždí

250 ml vlažného mléka

120 g rozpuštěného másla

100 g kr. cukru

2 ks žloutky

špetka sůl

vejce na potření

med na potření

rozinky nebo hřebíčky na oči

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Těsto připravuji v domácí pekárně – vlažné mléko, trošku cukru a droždí necháme chvíli odstát v nádobě, aby vzešel kvásek a pak přidáme všechny ostatní suroviny. Zapnu program příprava těsta a pekárna udělá práci za mě. Pokud nemáte pekárnu, těsto připravíte ručně nebo pomocí ručního mixéru s hnetícími háky. Po vypracování necháte těsto asi hodinu kynout při pokojové teplotě.
Příprava receptu Velikonoční jidáše - kuřátka, krok 1

2. Z vykynutého těsta odebíráme menší kousky, které vypracujeme na tenký váleček asi 20 cm dlouhý a uděláme kuřátko – klasicky uděláme uzel a na tvar ocásku a zobáček použijeme nůžky. Jako oči použijeme hřebíček nebo rozinky.

Příprava receptu Velikonoční jidáše - kuřátka, krok 2
Příprava receptu Velikonoční jidáše - kuřátka, krok 3

3. Ukládáme je na papírem vyložený plech a necháme ještě 15 minut kynout.

4. Pak je potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů asi 25 minut. Po upečení je hned potíráme tekutým medem. Z této dávky vyjde cca 45 – 50 kusů.

Příprava receptu Velikonoční jidáše - kuřátka, krok 4
Příprava receptu Velikonoční jidáše - kuřátka, krok 5