Recept Domácí kuřecí šunka s kapií

Pokud máte doma šunkovar a ještě jste ho nevyužili, určitě to změňte. Jednoduchá a přitom tak chutná, hlavně domácí a bez zbytečných přidaných konzervačních látek. Samozřejmě, přidal jsem i rychlosůl, někdy jsem dělával i bez rýchlosoli, ale tato nám doma chutná více. Hlavně vím, že obsahuje kuřecí prsa, žádné chrupavky, kosti a jiné ….. Autor: IvanK.

SUROVINY

3/4 kg kuřecí prsa nakrájená na kostičky

1/4 kg vykostěné kuřecí stehno bez kůže

1 PL rychlosůl

1 KL cukr

1 PL želatina v prášku

1 dl voda

1 ks čerstvá kapie

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Pokud ji jednou vyzkoušíte, už si nikdy v obchodě žádnou jinou šunku nekoupíte.
  2. Kuřecí maso nakrájíme na kostky a řádně rozklepeme paličkou na kašovitou masu.
  3. Přidáme polévkovou lžíci rýchlosoli, kávovou lžičku cukru, polévkovou lžíci práškové želatiny, deci vody a nadrobno nasekanou kapii.
  4. Vše řádně promícháme, naplníme do mikrotenového sáčku, vytlačíme vzduch, vložíme do šunkovaru, ten uzavřeme a uschováme den-dva v chladničce.
  5. Šunku pomalu vaříme v hrnci s vodou 2 hodiny při teplotě 75-80 ° C (hodinu trvá, dokud maso v šunkovaru dosáhne správnou teplotu).
  6. Po uvaření šunku i se sáčkem vybereme ze šunkovaru, vylijeme vodu, zchladíme v nádobě se studenou vodou a odložíme do lednice, kde by měla ještě půl dne “zrát”. Z 1 kg masa získáme 800 g kvalitní domácí šunky. Celkové náklady nepřesáhnou 150 Kč. Dobrou chuť!