Recept Domácí huspenina (sulc)

Toto jídlo se mi spojuje s dětstvím. Tehdy se ještě tradičně chovali prasátka a zabíjačka byla normální záležitostí na vesnici. Každý pomáhal, každý dostal nějaký kousek z prasátka a vyráběly se samy dobroty. Mezi tyto dobroty patří i domácí huspenina, kterou dnes dělávám z kolena. K tomu kousek chleba a můžeme si pochutnávat. Autor: Naďa I. (Rebeka)

SUROVINY

1 ks vepřové koleno

2 ks vepřové nožičky

1 ks mrkev

1 ks petržel

kus celeru

3 ks bobkové listy

1/2 lžíce celého černého pepře

10 kuliček nového koření

dle chuti sůl

1 lžíce octa

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Očištěné koleno a nožičky vložíme do studené vody, přidáme všechny ingredience vyjma soli a octa a uvedem k varu.
  2. Ze začátku sbíráme šum. Po hodině přidáme lžičku soli a vaříme tak dlouho, dokud se nám maso nezačne oddělovat od kosti. V té chvíli vyjmeme koleno i nožky a vývar přes plátýnko přecedíme do čistého hrnce. Maso zbavíme kostí, kůží a překrájíme na kousky. Vývar varem zredukujeme na cca 750 ml. Dle chuti dosolíme a přidáme lžíci octa.
  3. Znovu přecedíme přes plátýnko, necháme trochu vychládnout a naběračkou odebereme tuk. Překrájené maso promícháme s polovinou vývaru, přendáme do vhodné nádoby (zapékací miska, pekáček nebo malé formičky) a naběračkou opatrně nalejeme zbytek vývaru.
  4. Přiklopíme nebo dáme fresh folii a necháme ztuhnout. Podáváme s čerstvě pomletým pepřem, octem, cibulí a čerstvým chlebem.

Můj blog: Vaření s Tomem