Recept Bramborové koule plněné uzeným masem

Ten, kdo vymyslel tuhle božskou manu, ten by podle mě zasloužil metál, ba co dím, rovnou dva metály. Tohle prostě člověk žere a žere a už nemá, kam by to dal a pořád žere… S těstem se pracuje luxusně, naplnit můžete čímkoliv, i nasladko i naslano a stále to je tak neuvěřitelně dobré, že celá porce zmizí z talíře za pár vteřin. Autor: Danka

SUROVINY

500 g ve slupce uvařených brambor

150 g hrubé mouky

50 g dětské krupičky

1 ks vejce

1 lžička soli

600 g uzeného masa (na kostičky)

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Brambory (den předem uvařené) nastrouháme na jemném struhadle, přidáme vejce, sůl, mouku a krupičku a zpracujeme hladké nelepivé těsto. V případě potřeby ještě přidáme trochu mouky. Pracujeme rychle, bramborové těsto má tendenci dlouhým stáním řídnout! 
  2. A z tohoto základního těsta si můžeme uválet klasické velké šišaté knedlíky, ukoulet malé knedlíčky, plnit a rolovat naslano nebo nasladko, co hrdlo ráčí…
  3. V případě výše zmiňovaných bramborových koulí s uzeným masem si z těsta vyválíme silného hada, nakrájíme na plátky, každý jednotlivě roztlačíme dlaní na pomoučené pracovní ploše, do středu každé placičky dáme asi lžíci uzeného masa a zabalíme jako buchtičku. Důkladně spojíme a pokoulíme v dlaních.
  4. Vhazujeme do vroucí osolené vody a ihned odspodu nadzvedneme vařečkou, aby nepřisedly ke dnu. Vaříme cca 15-20 minut.
  5. Hotové vylovíme vařečkou nebo cedníkem a ukládáme do mísy. Mírně prochladlé pomastíme, aby neokorávaly.
  6. Nejúžasnější jsou ve společnosti dušeného bílého zelí a restované cibulky.