Známe to všichni – zalévání rostlin neovládáme tak, jak si představujeme. Z květinářství si přineseme krásnou rostlinu obsypanou nádhernými květy a těšíme se, že nám bude zpříjemňovat naše domácí prostředí. Bohužel často se stane, že tato rostlina během několika málo týdnů o tyto květy přijde a znovu kvést se jí už nechce. Dnes vám proto přinášíme několik praktických rad, jak dodat vašim rostlinám potřebné živiny, a ony tak budou znovu plné života a květů.

Trik na zalévání pomocí cukru

Problémem našich pokojových rostlin je, že ve své půdě často nemají dostatek živin, které ke svému životu potřebují. Pokud nechcete rostliny téměř každý měsíc přesazovat do nové půdy, vyplatí se jim tyto živiny dodávat při zalévání. Teď nemluvíme o žádných umělých hnojivech, ale o přírodních způsobech, při nichž využijete pouze ingredience, které doma běžně máte.

Jedním z nejjednodušších způsobů je přidat do konvičky s vodou před zaléváním lžičku cukru, který pomůže k rychlejšímu vývoji rostlin. Pokud budete cukrem zalévat pravidelně, rostliny nejen rychleji porostou, ale také častěji pokvetou. Pokud nechcete cukr přidávat do konvičky, můžete jím jednoduše půdu rostliny před zalitím posypat. Podobným způsobem se dá půda posypat také kávovou sedlinou či zbytky čaje, které jsou rovněž plné živin.

Zalévat se dá i vodou z vařených vajíček či zeleniny

Málokdo si uvědomuje, že voda, ve které se vařila zelenina, je plná vitamínů. Nechte ji tedy vychladnout a následně ji použijte k zalití vašich rostlin. Podobně lze využít také vodu, ve které se vařila vajíčka, která je bohatá na nejrůznější minerální látky, jako je vápník, fosfor, fluor, křemík, zinek či hořčík, které rostlinám rovněž velmi prospějí.

Léčebná kúra pomocí banánové slupky

Z podobného důvodu je pro rostliny prospěšná i banánová slupka, která dosahuje skvělých výsledků například u orchidejí, které účinně stimuluje ke květu. Slupka je totiž bohatá na nejrůznější minerální látky, jako je fosfor, draslík, dusík a hořčík, které potřebují. Banánovou slupku můžete využít několika různými způsoby. Nejjednodušší je nechat banánovou slupku usušit, nejlépe venku na sluníčku, a poté ji najemno nakrájet na malé kousky. Jednu čajovou lžičku takto nakrájené banánové slupky poté přelijte dvě stě mililitry vroucí vody a po vychladnutí touto tekutinou rostliny zalijte.

Pokud nechcete slupku sušit, lze použít jiný způsob. Do sklenice vložte slupky ze dvou banánů a zalijte je dvěma litry vody. Po dvou dnech roztok zřeďte novou vodou v poměru jedna ku jedné a použijte na zalévání. Takto zalévat rostliny za pomoci banánové slupky stačí jednou až dvakrát měsíčně. V neposlední řadě lze banánovou slupkou, ihned po konzumaci banánu, potřít listy rostlin, které si z ní tímto způsobem rovněž absorbují užitečné látky. Vyzkoušejte a uvidíte, že své rostliny brzy nepoznáte.