Mrkev je velmi zdravá zelenina obsahující spoustu vitamínů (A, B, C, D, E, K) a dalších tělu prospěšných látek. Její pěstování je navíc velmi jednoduché, stačí k němu mít pouze dostatek prostoru na slunném místě zahrady. Abyste si však zajistili dostatečně bohatou úrodu této chutné a zároveň zdravé kořenové zeleniny, existuje několik triků, které to zaručí. A tady jsou…

Příprava půdy a doba setí

Mrkev se vždy vysévá ze semena, standardním obdobím pro výsev jsou jarní měsíce duben a květen. Pokud pěstujete rannou mrkev, měli byste začít se setím již v dubnu, konec května je určen především pro pozdní odrůdy. Pro výsev vybírejte slunečné místo beze stínu, řádky by měly být daleko od stromů a keřů. Před osetím je potřeba půdu řádně připravit, aby měla dostatek živin a byla provzdušněná. Pro tyto účely se provádí:

  • odplevelení
  • odstranění většího kameniva
  • nakypření
  • zvlhčení

Pro osetí mrkví se nehodí velmi kamenité, ani nadměrně vlhké půdy, optimální je střední velikost zrna s přiměřenou vlhkostí. Pokud je půda naopak suchá, je potřeba ji v pravidelných intervalech zalévat tak, aby měla vhodnou vlhkost, při větší zálivce nebo příliš vlhké půdě hrozí zahnívání kořenů. Půda by rovněž neměla být čerstvě pohnojena přírodním hnojivem (hnůj, kompost), které přiláká škůdce.

K čemu mrkev vysévat

Ideální je, sousedí-li záhonky mrkve s cibulí, pórkem či pažitkou, nebo vonným kořením (majoránka, rozmarýn). Ty k sobě přitahují hmyz a další škůdce. Nevhodné je vysévat ji vedle košťálové zeleniny, brambor, červené řepy nebo celeru – mezi nimi je naopak lákavá pro škůdce ona. Vhodný je také výsev vedle česneku.

Jak správně sít mrkev

Semena mrkve se ukládají do hloubky 1 cm, aby v zemi dlouho neklíčila. Pokud chcete klíčení urychlit, můžete nechat osivo předklíčit několik hodin ve vodě. Řádky pro výsev by od sebe měly být vzdáleny přibližně 30 cm. Výhodou mrkve je možnost pěstování také v květináči na balkóně, pro tento způsob však platí trochu jiná pravidla setí. Pokud semena smícháte s pískem, bude jejich rozložení v půdě rovnoměrnější a budou mít více prostoru pro rozrůstání do šířky.

Klíčení mrkve a hustota záhonů

Mrkev klíčí již při teplotě 3 °C, doba klíčení závisí na hloubce osetí a pohybuje se mezi 10 a 20 dny. Půdu je potřeba často odplevelovat již při prvních výhoncích. Pokud je záhon hodně hustý, je dobré v několika fázích vytrhávat mladou mrkev, aby další měly dost prostoru pro růst. Toto je lepší provádět večer – čerstvou mrkev vždy odneste, aby její vůně nelákala škůdce.