Většina pěstitelů a vášnivých zahrádkářů dává přednost přírodní cestě. Pokud nechtějí při pěstování používat chemické přípravky, musí se spolehnout na přírodní suroviny. Ideální je například obyčejná skořápka vajíčka. Když je po vaření nebudete vyhazovat, získáte skvělý základ pro vaše vlastnoručně připravené účinné ale přírodní hnojivo. Přečtěte si, jak při jeho přípravě postupovat.

Skořápky obsahují prospěšné látky

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že jsou vaječné skořápky velmi bohaté na vápník, draslík a hořčík. Proto jsou v souvislosti s pěstováním rostlin doporučovány přimíchávat do kompostu nebo substrátu jednotlivých rostlin. Lepším způsobem je ale speciální recept, který pomáhá minerálům k lepšímu uvolnění než při použití samotné skořápky. Minerály se rychleji uvolňují, pokud je skořápka v rozdrcené formě nebo při jednoduché chemické reakci.

Mouka z vaječných skořápek

První možností, jak skořápky účinně využít je jejich rozdrcení. Musíte ale pracovat se skořápkami, které jsou předem připravené – čisté a sušené ve stínu, aby nedošlo ke snížení obsaženého dusíku. Takto připravené skořápky rozemelte pomocí mixéru na jemnou hmotu připomínající mouku. Připravenou směs uchovávejte ve skleněné nádobě a používejte k přihnojení podle potřeby.

Takto připravené hnojivo se hodí k použití na záhonů, zeleninových zahrad, stromů i okrasných rostlin. Před použitím prášek vždy rozmíchejte ve vodě. Na celý hrnec hnojiva bude stačit množství jedné čajové lžičky. Ideální je nepřekročit 50 gramů prášku vaječných skořápek na každý lineární metr půdy. Více hnojiva můžete přidat v době, kdy připravujete ideální podmínky pro nové záhony nebo substráty.

Funguje i roztok vápníku získaný ze skořápek

Pro lepší a rychlejší uvolnění vápníku a dalších látek ze skořápky můžete použít i jednoduchou chemickou reakci. Roztok vápníku připravíte díky skořápkám a obyčejnému octu. Díky jejich vzájemné reakci se uvolní vápenatá sůl, která je rostlinami snadněji vstřebatelná.

K přípravě roztoku budete potřebovat čisté skořápky sušené na slunci, ocet a sklenici s víkem. Skořápky sušte na slunci po dobu 3 dnů, odstraňte membrány a rozdrťte je na malé kousky. Vzniklou drť vložte do pánve a za stálého míchání na mírném ohni 15-20 minut zahřívejte. Poté nechte skořápky vychladnout. Ve chvíli, kdy jsou studené je přesuňte do připravené sklenice a přidejte ocet v poměru 1: 3. Sklenici zakryjte uvolněným víkem, aby směs mohla dýchat a vytlačovat plyny, které se budou během reakce tvořit.

Sklenici skladujte na chladném místě s nepřímým světlem. Celý proces výroby roztoku vápníku bude trvat asi 15 dní. Poznáte to tak, že kapalina nebude uvolňovat další bubliny. Poté můžete tekutinu slít a použít k hnojení. Roztok řeďte s vodou a používejte každých 30 dnů u rostlin v reprodukční fázi nebo s nedostatkem vápníku.