Kdo by nemiloval lahodnou, výraznou chuť sterilovaných okurek a křupnutí, které se ozve, když se do nich člověk zakousne!

Využití okurek je téměř bez hranic. Vynikající jsou nejen k masům všech druhů, ale také například k francouzským bramborám, zapečeným těstovinám, čočce na husto nebo hrachové kaši. Oblíbené jsou také jako surovina při přípravě omáček a málokdo si bez nich umí představit například štědrovečerní bramborový salát.

Není také třeba asi připomínat, jak „léčivý“ je lák z okurek, když je hladina alkoholu v krvi vyšší. Jeho podivuhodný účinek je dán působením soli, která se používá při zavařování.

Nabídka okurek v obchodech je dnes široká, jsou různé druhy nálevů i přísad a řada výrobců, ale přece jen není nad domácí zavařování.

Dnešní recept bude trochu jiný, ale výsledek stojí určitě za to. Jen je potřeba pečlivě vybrat ty menší a tvrdé okurky, které jsou pro sterilování ideální.

Co půjde do sklenic

Než budete zavařovat, je nutno si připravit:

  • samozřejmě okurky
  • dále vinný list, kopr nebo i jinou vhodnou zelenou přísadu, kterou používáte při zavařování
  • celý pepř
  • sůl, a
  • česnek.

Postup přípravy

Nejprve si připravte zavařovací sklenice, které není nutno sterilizovat, stačí je dobře promýt a nechat oschnout.

Připravte si také směs vody a soli, kterou budete potřebovat. Pokud jde o poměr, použijte 1 kg soli na 10 litrů vody, respektive, komu se to tak lépe počítá, 100 g soli na litr vody. Sůl nejlépe rozpustíte za pravidelného míchání ve vroucí vodě.

Kopr, vinný list a podobně nařezejte na menší kousky a vložte na dno každé sklenice. K nim přidejte podle chuti česnek a kuličky celého pepře a vložte dobře omyté okurky (nastojato). Když budou okurky ve sklenici pěkně jedna vedle druhé, přidejte nahoru opět nařezaný kopr nebo jinou zelenou přísadu nebo bylinku, kterou používáte.

Připravenou směs ve sklenicích zalijte směsí vody a soli a zavíčkujte tak, aby během procesů, které budou ve sklenicích probíhat, mohla případná přebytečná voda vytéct ven.

Aby proces fermentace zdárně proběhl a vy dosáhli požadovaného výsledku, bude třeba nechat sklenice takto stát asi pět dnů, vždy však nejméně tři dny. Po této době vylijte ze sklenic vodu se solí a nezapomeňte od této slané směsi řádně několikrát opláchnout také okurky.

Nahraďte směs vody a soli ve sklenicích čistou vodou až po okraj a řádně je zavíčkujte.

A můžete pozvat hosty

Tako připravené okurky můžete skladovat na libovolném místě, nevyžadují ani chlad, ani stinné místo.

A až k vám přijdou hosté a vy jim tyto okurky nabídnete jako přílohu k jídlu, uvidíte, jak budou spokojeni a jak se vás budou ptát, co jste při zavařování udělali tentokrát jinak, že jsou tak výborné. A bude jen na vás, jestli se s nimi o recept podělíte nebo jestli zůstane vaším tajemstvím.