Fotografie: Freepik

24.1.2021 Milan Juha

Šperky jsou krásné, ale jenom do té doby, než ztmavnou a je potřeba je vyčistit. Šperky tmavnou z mnoha důvodů, jako je působení lidského potu na produkt, nebo působení různých kosmetických přípravků. Není ale nemožné, zbavit se zašedlosti v klidu doma. Nemusíte šperky nosit na vyčištění ke zlatníkovi. Postupy jsou vcelku jednoduché, a navíc Vám ušetří čas i peníze.

Ať Vaše šperky zašly z jakéhokoli důvodu, jasné je, že potřebují vyčistit. Využít můžete jeden z těchto způsobů:

  • čištění pomocí alkoholu
  • čištění bodem varu
  • čištění sodou
  • čištění solí

Vyčistěte šperky pomocí alkoholu

Alkohol se používá nejen k čištění šperků, je také pomocníkem při různých nemocech, ale také skvělým čistícím a dezinfekčním prostředek využívaným ženami v domácnosti. Vzhledem ke skvělým čistícím a dezinfekčním účinkům jakéhokoli alkoholu, můžete k čištění zlata využít cokoli, co máte zrovna po ruce. Pro naše účely platí alkohol jako alkohol. Samozřejmě, že čím silnější alkohol je, tím lepší má čistící schopnosti.

K vyčištění alkoholem smíchejte 1 hrnek teplé vody, 5 mililitrů alkoholu a 10 mililitrů šamponu. Pokud bude tento roztok pro závažnost Vašeho problému slabý, využijte vyšší podíl alkoholu. ale opatrně, ať si šperky spíš nezničíte. Rozhodně nepoužívejte roztok, který bude mát vyšší podíl alkoholu, než je čtvrtina celého roztoku.

Zlato vyčistíte také s pomocí bodu varu

Jestliže vlastníte šperk s různými kamínky, tento návod rovnou vynechte. Vůbec ho nemusíte číst. Mohli byste díky němu o ty kamínky přijít. Var je pro šperky zrádný, mohli by Vám z nich všechny kamínky odpadat. Pokud ale máte šperk bez zdobení jinými předměty, pokračujte ve čtení. Určitě krásně vyčistí cokoli, na co si vzpomenete.

Do hrnce nalijte sklenici vody a tři lžíce tekutého mýdla. Do hrnce dejte utěrku nebo jakýkoli jiný čistý hadr. Teprve na ten hadr můžete položit šperky, které mají projít procesem čištění. Roztok spolu se šperky postavte na plotnu a zapněte ji. Až se začne roztok se šperky vařit, stopněte si deset minut, během kterým by měla voda probublávat.

Po uplynutí této doby vyjměte šperky z horké vody, vodu vylijte a šperky pořádně opláchněte pod čistou vodou, ať Vám roztok nezpůsobí ekzém, nebo jiné kožní problémy.

Nápomocná Vám může být i obyčejná zubní pasta

Aby Vám byla zubní pasta při čištění zlatých šperků nápomocná, musí být čistě bílá bez barvy. Pokud splňuje tento požadavek, můžete začít s následujícím postupem. Malé množství zubní pasty zřeďte vodou. Do misky s tímto roztokem umístěte šperky.

Ujistěte se, že jsou šperky celé potopené pod roztokem. Kdyby byly potopené jen částečně, nedošlo by k vyčištění celých šperků, ale jen jejich částí. Až vyčištěné produkty vyjmete z roztoku, opět je propláchněte pod čistou vodou.

Zlato perfektně vyčistí i obyčejná kuchyňská sůl

V prvním kroku rozpusťte pouhých 100 g obyčejné kuchyňské soli ve sklenici teplé vody. To tohoto roztoku můžete umístit jakékoli šperky, jedná se o univerzální roztok.

Fotografie: Pixabay

V tomto roztoku je nechte odpočívat přes celou noc, aby měla sůl dostatečné množství prostoru odvést svou práci. Až ráno vstanete, opět šperky opláchněte pod čistou vodou. Sůl je velmi agresivní k pokožce, kterou vysušuje. Pokud ji nespláchnete, zaděláváte si na kožní problémy.

Citrón máme doma také všichni, použijte jeho šťávu

Citrón pomůže navrátit zlatu jeho typickou žlutou barvu a také ho rozzáří. Smíchejte šťávu z jednoho citrónu s hrníčkem teplé vody. Pokud máte hotový roztok, máte vyhráno. Vložte šperky do roztoku, zase tak, aby byly úplně celé potopené. Teď už stačí jen čekat. U citrónu stačí počkat jednu hodinu. Pak šperky vyndejte, roztok vylijte a šperky omyjte studenou vodou.