Každý má rád doma vůni a čistotu. Je to právě vůně, která nám dokáže navodit dobrou náladu, zbaví nás stresu a díky ní se doma cítíme tak dobře. Moje souseda Janka má svou vlastní metodu, jak provonět celý byt bez chemie a utrácení za drahé osvěžovače z obchodu. Vše, co potřebujete určitě najdete i ve svém domě. Stačí to jen smíchat a použít. To je všechno, já to praktikuji iu nás doma a každý, kdo přijde si pochvaluje tu jemnou, čistou vůni. Doporučuji. 🙂

Dnes vám chceme ukázat, jak udělat domácí osvěžovač

Budete potřebovat:

  • nádobu s rozprašovačem,
  • jedlá soda (1 lžíce),
  • aviváž (3 lžíce),
  • teplou vodu (3 hrnky).

Příprava a použití:

Nalijte aviváž do láhve a přidejte horkou vodu. Přidejte sodu na pečení a uzavřete. Protřepejte, aby se přísady promíchaly a vůni máte připravenou.

Chci vám však poradit i jinou verzi domácího osvěžovače, která neobsahuje aviváž a vyrobit si ji můžete skutečně ve velkém. vyjde vás jen na pár drobných.

K tomu budete potřebovat:

  •  láhev o objemu 3,5 litru,
  •  náš oblíbený esenciální (vonných) olej (20 kapek),
  •  jablečný ocet (800 ml),
  •  soda na pečení (10 g),
  •  teplá – až horká voda (150-200 ml).

Příprava a použití:

Je velmi důležité, aby byla láhev dostatečně velká, protože tekutina zvětší svůj objem. Do hrnce nalijte horkou vodu a pak přidejte jablečný ocet a sodu na pečení. Bude to pěnit, ale to je normální reakce. Nalijte směs do láhve, přidejte esenciální olej a protřepejte. Parfém skladujte na tmavém, chladnějším a suchém místě. Tento parfém může být nastříkán na záclony nebo na koberec, budete tak mít příjemnou vůni po celém bytě.

Další skvělé nápady přímo od vás

V okamžiku se zbavíte zápachu z vaření

Pokud potřebujete rychle naplnit místnost příjemnou vůní, vložte do mikrovonky talířek se skořicí, vanilkou nebo jinou aromatickou kořením. Zapněte na  15 sekund  a budete překvapeni, jak rychle se celá vaše kuchyň naplní krásnou vůní.

Pachu v kuchyni se zbavíte povařením aromatických bylin v otevřeném hrnci s vodou. Máta, šalvěj, levandule, dobromysl, heřmánek a mateřídouška do sebe rychle pohltí všechny pachy. Pokud nemáte bylinky nevadí, stejnou práci udělá i povařená voda s octem.

Blesková vůně tam, kde máte koberce

Hospodyňky vědí, že pro okamžité osvěžení vzduchu v místnosti stačí na koberec rozsypat balíček vanilkového cukru, nebo jedlou sodu smíchanou s pár kapkami esenciálního oleje – v druhém případě jde io výbornou dezinfekci.

Zápach z bot?

Stačí do nich nasypat obyčejnou sůl a ráno vyklepat. Sůl je výborný pohlcovač zápachu.

Využijte šišky, tento trik vám rozvoní celý byt

Šišky z lesa dejte na půl hodiny do trouby při teplotě 200 stupňů. Šišky se vysuší a dezinfikováno. Pak je vložte do sáčku a mezi šupinky nakapejte pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Zavřete a nechte pár hodin odstát. Pak jen rozložte do prostoru.  Máte krásnou dekoraci a osvěžovač vzduchu v jednom.

spíž

Pokud postavíte do skříňky, ve které uchováváte potraviny, nádobku s rozmeleným dřevěným uhlím, bude pohlcovat všechny vedlejší pachy. Uhlí je však třeba čas od času vyměnit.

Zápach v bytě

Pachu v bytě se nyní na zimu můžete zbavit použitím některých domácích směsí, například horkou vodou s octem nebo citronovou šťávou, kterou v misce položíte na rozehřátý radiátor. Na teplé topení můžete také rozložit pomerančovou či citronovou kůru.

Zápach z odpadu

Ucpané vodovodní a odpadní roury často doprovází nepříjemný zápach. Vyčistíte je tak, že je občas přejíte odpady vroucí vodou s trochou sody.

Jak zabránit zápachu při smažení?

Zabránit tomu, aby se tuk propaloval a zapáchal můžeme pomocí obyčejné mrkve. Vložte do tuku  3-4 kolečka . Stejně dobře funguje i korek v oleji.