Vlastníte skleník a chcete se ujistit, že se o něj staráte dobře? Pokud dodržujete těchto 10 zásad, můžete si tím být jistí.

1. Pusťte se do úklidu

Jarní úklid je potřeba i ve skleníku, a tak vám nezbývá nic jiného, než se před první výsadbou do něho pustit.

Co takový úklid obnáší, abyste na nic nezapomněli? Nejprve se vrhněte na mytí skel. Bez dostatečného světla vám ve skleníku nic neporoste. Zvenku bývá skleník více zanesený, proto využijte kartáč s dlouhou holí, abyste dosáhli až na vrchní skla střechy. Také nezapomeňte na umytí konstrukce a případně polic.

Pokud je potřeba odstraňte z podezdívky mechy a další mikroorganismy. Uvnitř skleníku vytrhněte odumřelé zbytky rostlin i s kořeny.

2. Udržujte skleník v kondici

Po úklidu se můžete rovnou podívat, co napáchaly sníh a vlhkost. Zajímat byste se měli o stabilitu celé konstrukce skleníku, popraskaná okna či poničené fólie.

Zkontrolujte železné součástky, zda nepodléhají korozi. Udělejte drobné opravy na podezdívce, pokud je to potřeba. Aby váš skleník i nadále správně fungoval, zkontrolujte otvírače, těsnění oken a dveří.

3. Špatná půda úrodu nepřinese

Opravy a údržbu máte hotovou, tak se můžete pustit do vykopání staré půdy a navážení nové. To je jednou za čas opravdu potřeba! Unavená zemina už neobsahuje důležité prvky, jako je například vápník. Tento deficit se může projevit skvrnami na zelenině a nekrózami, které vedou k záhubě plodů. Chcete-li mít bohatou úrodu, doporučujeme zeminu vyměňovat každých 5 let.

4. Zničte všechny choroby a škůdce

Pokud se letos nechystáte vyměnit zeminu, určitě nezapomeňte na dezinfekci půdy proti chorobám a škůdcům.

K tomu využijte dýmovnice a dusíkaté vápno. Aplikace je velice jednoduchá.

Dusíkatým vápnem neboli Perlkou, posypete zrytou půdu ve skleníku, zapracujete do půdy a zalijete. Tímto procesem předejdete houbovým chorobám, prorůstání plevele a množení hmyzu a slimáků. Po aplikaci počkejte s výsadbou 3 až 4 týdny.

Abyste zajistili zničení všech škůdců i ze stěn skleníku, použijte dýmovnici. Položte ji na ohnivzdorný povrch a zapalte prskavku. Skleník opusťte a uzavřete. Počkejte několik minut, až dýmovnice vydoutná. Poté skleník vyvětrejte.

5. Dodejte půdě dostatek živin

Půdu máme připravenou, ale ještě před vysazením prvních sazenic ji musíte prohnojit. Různé rostliny vyžadují různé hnojení. Například rajčata a papriky jsou velice citlivé na přílišné hnojení. Půdu byste měli prohnojit před zimou a znovu pak před výsadbou na jaře.

K hnojení můžete využít organické i anorganické prostředky. Mezi nejčastější patří hnůj, kompost a průmyslová hnojiva. Skleníkové rostliny byste měli pravidelně přihnojovat po celou sezónu, abyste zajistili dostatečný přísun živin. Berte na vědomí, že půdu nesmíte přehnojit!

6. Zalívejte, ale nepřelívejte

Zalévání se zdá jako jednoduchá činnost, ale i to má svá pravidla. Věda tkví v tom nepřelít jednotlivé plodiny, jelikož každá potřebuje jiné množství vláhy. Také je důležitá teplota vody. Rozdíl teploty vody a teploty vzduchu ve skleníku může být v létě i 40 stupňů.

Pokud chcete předejít šoku teplomilných rostlin a jejich záhubě, doporučujeme mít nádrž na vodu, v které se voda před zaléváním ohřeje. Pro menší skleník vám postačí 200litrový sud. Ve větších sklenících určitě oceníte samo zavlažovací systém, který vám ušetří mnoho práce a času. Pro zalévání je ideální využívat odstátou dešťovou vodu.

7. Zlikvidujte plevel

Plevel je pro každého zahrádkáře nevítaným hostem, kterého se těžko zbavuje. Nejvíc pracné, ale 100% účinné je ruční pletí. Různé postřiky a herbicidy mohou ohrozit s plevelem i pěstovanou zeleninu.

Existuje ale několik pomůcek, jak si pletí zjednodušit. Patří mezi ne ruční rotační kypřiče, vypichováky a vydloubáváky. Důležité je plevel vytáhnout s celým kořenovým systémem!

8. Pusťte dovnitř teplo

Pokud chcete pěstovat pouze v sezóně, kdy nehrozí mrazy, topení potřebovat nebudete. Mimosezónní pěstování se ale bez topení neobejde. Vybrat si můžete hned z několika variant vytápění skleníků:

Studený skleník: Teplota skleníku je v zimě udržována těsně nad bodem mrazu. Umožní přezimování některých druhů rostlin.

Částečně vytápěný skleník: Je vhodný, pokud chcete předpěstovávat sazenice časně z jara, kdy hrozí teploty pod nulou. Tepelnou ochranu rostlinám zajistí listí, hnůj a kompost.

Temperovaný skleník: V zimě je vytápěný na teplotu 10 až 14 °C.

Plně vytápěný skleník: teplota v něm dosahuje 18 až 21 °C a je vhodný pro pěstování tropických rostlin.

9. Zajistěte kyslík a stabilní teplotu

Výměna vzduchu ve skleníku je velice důležitá. Především v letních měsících hlídejte teplotu a vlhkost tak, abyste předešli přehřátí. Každý skleník by měl mít regulovaný přístup vzduchu. Už při nákupu skleníku se zamyslete, jakým způsobem větrání zajistíte.

První z možností je skleník s větracími klapkami. Pokud se ale skleníku nechcete věnovat každý den, pořiďte si skleník s automatickými otvírači oken, které se při zvýšení teploty ve skleníku samy otevřou a při snížení zavřou.

Pro zajištění dostatečného větrání, můžete skleník opatřit navíc boční ventilací popřípadě nechávat otevřené dveře.

10. Sázejte dostatečně hluboko

Některé plodiny potřebují zasadit hlouběji než jiné. To je potřeba si před výsadbou zjistit, abyste předešli jejich uhnívání. Například saláty vysazujte těsně pod zem a naopak kedlubny hlouběji, aby se při růstu nevyvrátily.