Milujete utopence a chtěli byste vyzkoušet jejich domácí variantu? Tak neváhejte a pusťte se do jejich přípravy podle tohoto prověřeného receptu. Žádné složitosti za tím nehledejte, základem je nakoupit kvalitní špekáčky, nejlépe od místního řezníka a vlastnit větší sklenici.

Proč se utopencům říká utopenci

Traduje se, že utopence vymyslel Berounský hospodský a mlynář Šamánek. Proč se ale utopencům říká utopence, to vlastně nikdo neví, ale jako nejpravděpodobnější se jeví tyto dvě varianty:

  • Kvůli ponořeným buřtům v nálevu, tedy vlastně „utopeným“.
  • Kvůli tomu, že pan Šamánek utonul při opravách mlýnského kola.

Recept

Na tento recept si připravte: 800 g cibule, 2 kg buřtů

(špekáčků), 750 ml vody, 500 ml octa, 2 velké lžíce cukru, 16 kuliček pepře, špetku soli, 8 pálivých papriček (feferonek) a 16 kuliček nového koření.

Nejdříve si přichystejte nálev. Do hrnce nalijte vodu, ocet a cukr a počkejte, než se nálev začne vařit. Potom dejte hrnec stranou a nechejte vychladit. Mezitím si očistěte špekáčky od provázků. Dále si připravte sklenici, do které budete utopence nakládat. Nyní je postup takový, že budete skládat jednotlivé vrstvy cibule a špekáčků. To znamená, že na dno sklenice dejte trochu cibule, na cibuli položte špekáčky, potom zase nasypejte trochu cibule a opět špekáčky, pokračujte do té doby, dokud nebude sklenice plná. Počet vrstev se tedy odvíjí podle toho, jak velkou máte sklenici. Poslední vrstva bude tvořena cibulí, na kterou nasypete nakrájené feferonky, také pepř a nové koření. Někdo dává koření přímo do nálevu při jeho vaření, záleží tedy na Vás, jaký způsob si vyberete. Ve výsledku budou utopence chutnat úplně stejně.

Nyní přichází poslední a nejdůležitější fáze. Připravený nálev nalijte do sklenice, maximálně 1 cm pod okraj. Pořádně ji zašroubujte a na týden je uložte do lednice. Zaručujeme Vám, že si určitě pochutnáte nejen Vy, ale všichni, kteří tyto utopence ochutnají.

Takže, dobrou chuť.