Stůl s epoxidovou pryskyřicí: Postup, výroba, prodej

Stůl s pryskyřicí vyrábíme tradiční technologií. V tomto článku vám odhalíme, jak postupujeme při výrobě stolu s epoxidovou pryskyřicí. Děláme nejen klasickou kombinaci pryskyřice a dřeva, ale také betonové stoly, dřevo-beton nebo dřevo-kov a další stoly na zakázku. 

Stůl s pryskyřicí
Stůl s pryskyřicí

Postup výroby epoxidového stolu

Jak vyrobit stůl z pryskyřice

Nejprve si připravíme materiál. Můžeme např. použít klasické truhlářské řezivo, které je jen hrubě zpracované na pile.

Hezkou strukturu dřeva mají např. olše, dub, oliva nebo ořech. Pokud chcete luxusnější verzi, pak můžeme vybírat z některých exotických druhů dřeva.

Řezivo na stůl kupujeme přímo z pily
Řezivo na stůl, olše. Je potřeba vybrat vhodný tvar i strukturu dřeva

Poté je potřeba řezivo opracovat. To znamená zkrátit na požadovanou velikost, zarovnat, protáhnout a zbrousit. Momentálně nás nezajímá finální hladký povrch, ale vhodná velikost a tloušťka.

Dřeva nakombinujeme tak, aby tvořily zajímavý tvar a prázdná místa pak zalijeme epoxidovou pryskyřicí (vznikne něco jako řeka mezi dřevy). Můžeme však zalít i různé praskliny, nedokonalosti či díry po suku.

Výroba formy na epoxid

Nyní si vyrobíme formu, která nám zajistí, že epoxid se dostane jen do míst, kde chceme aby zatuhl a stal se součástí desky. Pokud bychom udělali formu špatně, tak v lepším případě si přiděláme hodně práce a v horším bude stůl z epoxidové pryskyřice úplně na vyhození.

Je nutné aby byla forma dokonale utěsněná a neměla žádné škvíry, kde by mohla pryskyřice protéci. Je potřeba myslet i na následné sundavání desky z formy, aby se nám pryskyřice nepřilepila a šla snadno oddělit. Pro snadnější oddělování použijeme separátor.

Na formu používáme buď lamino dřevotřísku, nebo jiný materiál, který nesaje a nevypouští vzduchové bubliny do pryskyřice na stůl. Pokud máme savé dřevo, natřeme ho ještě pomocí penetrace.

Pro atypický tvar, uděláme speciální formu. Dřevo olše.

Lití epoxidové pryskyřice

Jak zalít stůl pryskyřicí

Jakmile je forma dokonale utěsněná (včetně mezer pod dřevem), natřeme penetrací a následně lijeme epoxidovou pryskyřici. Druh pryskyřice zvolíme podle použitého množství a také doby tuhnutí.

Licí epoxidová pryskyřice na dřevo

Pokud chceme vylít velký objem, volíme pryskyřice na dřevo k tomu určené, které mají však často i dlouhou dobu tuhnutí (až 2 dny). Pokud chceme vylít jen malé množství na dolití či vyplnění malé mezery, pak můžeme použít pryskyřici, která se lije v malém množství s dobou tuhnutí několik hodin až jeden den (záleží na teplotě, druhu a množství).

Některé pryskyřice jsou krásně čiré a odolné, jiné jsou méně kvalitní a žloutnou. Liší se kvalitou a tomu odpovídá i cena. Pokud bychom použili nekvalitní pryskyřici, projeví se to na odolnosti a výsledné kvalitě desky.

Epoxid můžeme barvit, kombinovat barvy, nebo přidávat různé prášky a další přísady. Dají se zalít i různé předměty, které jsou součástí dekorace stolu. Níže se můžete podívat na příklady pro inspiraci.

Epoxidový stůl zalitý pryskyřicí s kameny
Stůl s pryskyřicí. Vzor trhlin vyroben pomocí elektřiny
Svítící epoxidový stůl s pryskyřicí
Kombinace dřeva, epoxidu a betonu

Zpátky k našemu stolu

Po důkladné přípravě formy zalijeme pryskyřicí. My jsme v tomto případě použili probarvený černý epoxid a lili jsme natřikrát.

Deska stolu vylitá pryskyřicí

Jakmile máme odlito, počkáme na zatuhnutí a poté rozděláme opatrně formu a frézujeme dřevo i pryskyřici do roviny. Některé přebytky epoxidu zbrousíme buď pomocí multifunkční frézy, CNC nebo ruční frézou.

Deska srovnaná ruční frézou

Poté brousíme dřevo i pryskyřici do roviny s pomocí ruční oscilační brusky. Jakmile máme zarovnáno, brousíme do hladka od zrnitosti 40 (hrubé) až po 3000 (jemné). Na konci broušení je už samotný povrch dřeva i epoxidu velmi lesklý.

U pryskyřice si dáváme zvlášť záležet, neboť u jemnějšího broušení může docházet k tomu, že se objeví drobné trhlinky, které jsou hlouběji a je nutné se vrátit zpátky k hrubějšímu zbroušení a poté opakovat proces.

Nikdy však nepřeskakujeme jednotlivé hrubosti brusných papírů, neboť bychom pak nedosáhli rovnoměrné hladkosti.

“Můžeme brousit na různou zrnitost podle druhu dřeva a pryskyřice. Např. některá dřeva stačí vybrousit na cca 400 a pryskyřici vybrousíme na 3000. Některé druhy dřeva se v určitých fázích napouštějí speciálními oleji. Každé dřevo je však jiné a potřebuje specifickou péči.”

Po broušení následuje leštění (elektricky nebo ručně). Použijeme brusnou pastu a leštičku. Leštíme pryskyřici do zrcadlového vzhledu, pokud je naším záměrem dosáhnout maximálního lesku a průhlednosti.

Po vyleštění pokračujeme aplikací oleje (v našem případě velmi kvalitní odies oil). Olej aplikujeme dvakrát či vícekrát podle druhu dřeva. Před olejem aplikujeme také penetraci.

“Pro dosažení maximálního lesku a zahlazení můžeme znovu použít tenkou vrstvu epoxidové transparentní pryskyřice. Zde už volíme spíše rychle tuhnoucí a maximálně čiré pryskyřice.”

Můžeme použít ochranný bezbarvý lak či jiný způsob ochrany dřeva (neplatí, pokud jsme aplikovali čirou pryskyřici) podle účelu použití (pro venkovní použití například vodě odolný lak).

Výroba nohou stolu

Nohy vyrábíme klasicky ze dřeva, nebo pokud máte rádi více industriální nábytek, pak použijeme ocelové profily.

Nařežeme materiál, svaříme, začistíme spoje a natřeme požadovanou barvou hodící se k dané desce a stylu stolu.

Kovové nohy ke stolní desce

Dokončení stolu s epoxidovou pryskyřicí

Jakmile máme hotovou desku stolu s pryskyřicí i nohy, pak můžeme stůl smontovat dohromady.

Existuje spousta možností uchycení desky k podnoží. My jsme zvolili klasické vruty zavrtané do dřevěné části a uchycení do ocelových profilů pomocí hlavičky.

Stůl máme hotový a nyní následuje focení, což je samo o sobě velmi důležitá část. Obvykle totiž fotíme jednotlivé kroky výroby stolu jen pomocí telefonu a ne vždy se v tom shonu podaří zachytit všechny detaily, barevné odstíny a výsledný efekt.

Jakmile je tedy stůl hotový, máme již možnost vyfotit pořádné snímky pomocí zrcadlovky apři dobrém osvětlení. Tady je malá ukázka:

Stůl jasan s pryskyřicí
Detail stolu s epoxidem
Konferenční stůl jasan s epoxidovou černou pryskyřicí
Deska stolu jasan
Dřevěný stůl zalitý pryskyřicí
Deska stolu jasan s resinem

Stůl zalitý pryskyřicí: Cena

Jaká je cena za takový stůl? Cena se odvíjí od velikosti stolu, druhu dřeva, množství pryskyřice, druhu podnoží a způsobu finální úpravy vzhledu.

Platí, že čím větší stůl, více pryskyřice a čím vzácnější dřevo, tím je stůl dražší.

Běžný materiál pro desku je dub, jasan, ořech nebo další dřeviny, které jsou běžně dostupné v českých podmínkách.

Pokud bychom dělali desku z exotického dřeva např. akácie, padouk, oliva nebo zebrano, pak by byl stůl adekvátně dražší.

Stůl ve velikosti konferenčního odkládacího stolku vyjde cca od 8 000 Kč.

Jídelní stoly s epoxidovou pryskyřicí se vyrábějí ve velikosti kolem 160 až 200 a více centimetrů. Zde se pohybují ceny od 16 000 Kč podle druhu dřeva a množství použité pryskyřice.

Cenu vám sdělíme hned, jak budeme znát vaši přesnou představu ohledně velikosti, tvaru, druhu dřeva, barev a dalších parametrů stolu. Stačí nám jen napsat.