Živí se krví a zanechávají svědivá až bolestivá kousnutí. To jsou nepříjemní hmyzí nájemníci jménem štěnice. Nikdo je nechce mít doma, protože se velmi snadno množí a zbavit se jich není vůbec snadné a pakliže váš domov zamoří, bez zásahu profesionálního deratizátora se neobejdete. Pokud se však o jejich přítomnosti dozvíte včas, dřív, než pro váš domov a zdraví začnou představovat vážnou hrozbu, můžete se pokusit se jich zbavit svépomocí.

Jak poznat, že máte doma štěnice?

Přítomnost těchto ohavných tvorů většinou zaznamenáme až ve chvíli, kdy se na naší kůži objeví bolestivé štípance. Ty mívají podobu malých pupínků, které obvykle nebývají jednotlivé, ale objevují se v souvislých řadách. Obvykle je zaznamenáte po probuzení, protože štěnice se nejraději zabydlují v matracích a ložním prádle.

To si koneckonců můžete ověřit i důkladnou prohlídkou postele. Na lůžkovinách jsou štěnice vidět jako malé hnědé nebo tmavě červené skvrnky. Když se na ně podíváte přes lupu, zjistíte, že vidíte malé broučky s vroubkovaným tělíčkem. Pokud zjistíte, že se vážně jedná o štěnice, máte několik možností, co s tím můžete dělat.

Minimalizujte možná hnízdiště

Kupte si tmel a vyplňte veškeré trhliny a škvíry ve stěnách či podlahách. Odstraňte veškerá zákoutí a mezery, kde by se štěnice mohly usídlit.

Možná hnízdiště posypejte sodou

Pokud nemáte po ruce tmel, jako první pomoc zvolte posyp jedlou sodou. Větší množství tohoto bílého prášku je schopné štěnice zabít. Proto jím zasypejte veškeré škvíry, které nemůžete zatmelit.

Utopte je v alkoholu

Všechny drahé chemikálie nahradí obyčejný vysokoprocentní alkohol. Naplňte ho do rozprašovače, vybavte se baterkou a lupou a postříkejte všechny štěnice, které uvidíte.

Provoňte dům levandulí nebo mátou

Štěnice nenávidí některé druhy vůní a levandule nebo máta jsou mezi jejich nejméně oblíbenými. Pokud chcete udržet tyhle hmyzáky dál od sebe, provoňte svůj byt čerstvými květinami nebo listy, případně použijte éterické oleje vyrobené z těchto rostlin.

Obrázky: Getty