Většina z nás touží po tom mít dokonale čistý domov. Takový, který je nejen na první pohled uklizený, ale také bezpečný pokud jde o nejrůznější mikroorganismy a choroboplodné zárodky, které se v něm mohou objevit. Dnes pro vás tak z tohoto důvodu máme několik snadných praktických nápadů, které vám toho pomohou dosáhnout.

Pravidelně větrejte

Možná zní tato rada jako samozřejmost, ale věře, že především v podzimních a zimních měsících většina lidí své domovy větrá nedostatečně. To může ale představovat problém, neboť větrání je jednou z nejjednodušších metod, jak našemu zdraví prospět, pravidelné větrání nám doma zaručí vždy čerstvý vzduch a zamezí také vzniku plísní. Zkuste větrat pravidelně alespoň ráno, svou ložnici tak zbavíte těžkého vzduchu po noci a vy se budete s přívalem čerstvého vzduchu cítit mnohem energičtější.

Vytírání a mokré čištění

Vytírání podlahy a otírání různých povrchů mokrým hadříkem je další účinnou metodou, jak svůj dům či byt zbavit nejen prachu, ale také nejrůznějších bakterií. S podlahou většinou nebývá problém, jednou týdně vytírá většina lidí, ale s mokrým čistěním povrchů už situace tak příznivá zdaleka není, protože většina lidí prach utírá nasucho, čímž ho ale často jen zvíří.

Mnohem lepší je otírat plochy nábytku a také další předměty, na které se často zapomíná a které mohou být pro nejrůznější škodlivé mikroorganismy pravým rájem, jako například kliky a vypínače, rovněž vlhkým hadříkem. Jako účinný roztok na vytírání i mokré čistění, který má opravdu skvělé dezinfekční vlastnosti, můžete použít padesát gramů chloraminu, který rozpustíte v deseti litrech vody.

Pokud nechte používat chlór, podobně vám poslouží i obyčejný ocet, který zřeďte v poměru dvě polévkové lžíce octa na jeden litr vody.

Při praní použijte peroxid vodíku či ocet

Pokud toužíte mít své prádlo nejen čisté, ale také vydezinfikované, stačí, když při praní přidáte do pračky některé další prostředky. Bílé prádlo vydezinfikujte a zároveň i skvěle vybělíte, pokud k praní přidáte peroxid vodíku. Na jednu prací várku vám postačí sto mililitrů peroxidu vodíku. Skvělým pomocníkem při praní je rovněž ocet, který můžete použít na dezinfikování barevného prádla. Správný poměr je přibližně padesát až sto mililitrů octa na pět litrů vody. Ocet navíc zaručí nejen čisté, měkké a voňavé prádlo, ale zároveň také čistí pračku. Pračka poté nezapáchá a je bez vodního kamene.

Používejte esenciální vonné oleje a mějte v místnostech rostliny

Další způsob, jak svůj domov zbavíte nejrůznějších zárodků ve vzduchu a navíc ho ještě krásně provoníte, představují aromatické éterické oleje. Většina éterických olejů má totiž antiseptické vlastnosti. Za nejužitečnější se v tomto ohledu považují éterické oleje levandule, máty, eukalyptu, granátového jablka a bazalky. V neposlední řadě kvalitu vzduchu zlepšují také zelené pokojové rostliny.