Kávové skvrny se vždycky objeví v tu nejnepříznivější dobu: když ráno vyběhnete ze dveří, uprostřed večeře, nebo až se konečně posadíte, abyste strávili nějaký ten příjemný čas nad dobrou knihou. Carolyn Forte, ředitelka Úklidové laboratoře Good Housekeeping Institute, se s námi podělila o účinné tipy, jak rychle bojovat proti skvrnám a vrátit poškozené věci zpět do života. Prvním krokem je ujistit se, že máte všechny tyto náležitosti po ruce.

Co budete potřebovat?

  • Čistící pero
  • Tekutý odstraňovač skvrn, např. Vanish
  • Tekutý prací prášek
  • Čistící prostředek na mytí nádobí
  • Čistící prostředek do domácnosti, proti zaschlým a odolným skvrnám.

Nyní můžete snadno odstranit skvrny na všech níže uvedených věcech!

Nádobí

Pokud jste někdy nechali špinavé nádobí ve dřezu po dobu několika dní, víte, jak těžké je bojovat proti zaschlým skvrnám od jídla a pití. Carolyn upozorňuje, že vše, co potřebujete, je kvalitní čistící prostředek do domácnosti (proti zaschlým a odolným skvrnám), který Vás zbaví všech známek zaschlé špíny od zbytků jídla. Nebo, pokud nemáte zrovna tento přípravek po ruce, stačí použít sodu bikarbonu společně s čistícím prostředkem na mytí nádobí a čistit jako obvykle.

Oblečení

Namočte skvrnu studenou vodou, nebo namočte oděv do studené vody po dobu 30 minut. Poté použijte čistící pero, které použijte přímo na postižené oblasti, abyste odstranili co nejvíce skvrn, pak přejděte k ošetření pomocí odstraňovače skvrn, který použijte při předpírce a poté perte jako obvykle.

Pokud jste si dali kávu s mlékem, nebo smetanou, ujistěte se, že používáte prací prostředek s enzymy, které Vám pomohou dokonale rozložit skvrny. „Většina detergentů proti znečištění enzymy má, ale i přesto pro jistotu zkontrolujte obal výrobku,“ doporučuje Carolyn. Přidejte bělicí prostředek, pokud je pro látku bezpečný.

Čalouněné materiály

Smíchejte 1 PL tekutého mýdla se dvěma šálky studené vody. Pomocí čisté, bílé látky naneste směs na skvrnu. Opakujte postup, dokud skvrna nezmizí, poté opět opláchněte pod studenou vodou a vysušte. Můžete také zkusit tření skvrny rozpouštědlem na suché čištění. Třete, dokud se rozpouštědlo neabsorbuje a opakujte postup, dokud skvrny zcela nezmizí.

Koberce

Pokuste se setřít co nejvíce kávy můžete. Poté smíchejte 1 PL lžíci tekutého mýdla, 1 PL bílého octu a dva šálky teplé vody. Pomocí čisté bílé látky naneste směs na postiženou oblast. Aplikujte vždy jen trochu směsi, poté ihned vysušte suchým hadříkem. Tento postup opakujte, dokud skvrny nezmizí. Na závěr čistou houbičkou aplikujte studenou vodu a čistou oblast vysušte.

Nyní, když víte, jak vyčistit otravné rozlití kávy, ujistěte se, že jste vždy připraveni na tyto nepříjemné problémy tehdy, když udeří. Výše uvedené výrobky se hodí mít vždy po ruce!