Med je úžasný výrobek obdařen úžasným počtem užitečných vlastností a je používán k prevenci i léčbě mnoha nemocí. Jedna lžička denně stačí na to, abyste získali maximální užitek z tohoto produktu. Existuje však jedna důležitá podmínka – med by měl být přírodní a kvalitní.

Kvalitní med

Díky následujícím radám od zkušeného včelaře se naučíte vybrat si kvalitní med, který poslouží nejen vašemu zdraví ale i chuťovým buňkám.
Nejbezpečnější cestou je nakupování medu od osvědčených včelařů, které znáte a důvěřujete jim. Ne všichni jsou ale takoví. Tak či onak, nezoufejte! Existuje několik tipů, díky kterým můžete zjistit, zda vám prodávající maže med kolem úst nebo mluví skutečnou pravdu.

Jste na trhu a vybíráte si med – toto jsou věci, na které byste měli okamžitě upoutat vaši pozornost …

Cena

V případě, že je cena medu příliš nízká, je třeba se nad tím minimálně pozastavit. Přemýšlejte, prodával by včelař svůj med za pár centů poté, co do něj investoval kopu energie a času? Myslíme, že ne. S největší pravděpodobností se jedná o nekvalitní med a na jeho výrobě se ušetřilo nemalé peníze.

Balení

Pamatujte, že med nemůže být dlouho uložen v plastové nádobě, protože ji začne rozleptávat a stává se jedovatým. Proto je lepší kupovat med ve skle, nebo ještě lépe, v hliněných nádobách.

Konzistence

Prošli jste kolem medu s nízkou cenou a našli jste včelaře, který ve vás vzbudí důvěru. Je ale čas na jeho otestování – zaprvé, dávejte si pozor na konzistenci. Je důležité zvážit, kdy si med kupujete. Kapalnou konzistenci si med zachovává jen několik měsíců, pak začne houstnout. Pokud si koupíte med, řekněme v zimě, měli byste si dát pozor na jeho tekutou konzistenci. Ačkoli některé druhy zůstávají kapalné i během tohoto období, je třeba si to vyjasnit.

Barva

Med by neměl být příliš světlý ale ani příliš tmavý. Pokud je v něm hodně bílé barvy, znamená to, že med byl zředěn cukrovým sirupem. Příliš tmavá barva a karamelová příchuť naznačují, že produkt byl zahřátý a roztátý. Takto někdy dokáží prodávat i med z minulého roku.

Chuť

Máte právo na to ochutnat vzorky nabízených medů. Skutečný med vám rozpálí hrdlo a rozpustí se v ústech. Padělek po sobě zanechá chuť karamelu, dokonce v něm můžete ucítit malé zrníčka.

Vlastnosti medu

Včelař má pro nás ještě jeden jednoduchý způsob, jak zkontrolovat kvalitu medu: naneste si na ruku kapku medu a přetočte ji. Opravdový med stékat a bude se na ruce držet. A pokud ho vetřete do kůže, nezanechá na ní lepkavé stopy – vstřebá se jako krém. Lepkavé stopy zanechává jen ten med, do kterého se přidává cukr.

Ještě jeden test

Při koupi medu v jakékoliv nádobě si můžete zkontrolovat jeho kvalitu docela jednoduše – přetočte ji vzhůru nohama. Prázdný prostor by se měl rozdělit na dvě bubliny: jednu velkou a jednu malou.

Druhy medu

Někteří včelaři nebo prodejci z druhé ruky jsou fantastičtí, protože přijdou na trh s novými odrůdami medu. Velký sortiment přitahuje nezkušeného kupujícího. Taková hojnost by vás však měla zalarmovat. Pamatujte, že neexistují žádné takové druhy medu: ze šipek, máku, kukuřice, lupy či lísky. V těchto rostlinách se nenachází žádný nektar. Takže to, jak by se mohly objevit i v medu, je otázka pro špekulantov.Neexistuje med z mateří kašičky. Na to musí existovat neuvěřitelně kvalifikovaný včelař, aby dokázal vyrobit takový med, téměř mág. S největší pravděpodobností se za hlasitým jménem skrývá jen předražená cena.
Mimochodem, nejsou žádné takové odrůdy jako konvalinka nebo heřmánek, jde jen o další trik. Také byste měli zpozornět při velkém výběru květových odrůd.

A pamatujte, že svědomitý včelař vás nebude chtít podvést. Vysvětlí vám, jak si vybrat dobrý med a jak ho skladovat, protože nechce, aby se plody jeho práce jakýmkoliv způsobem poškodily. Vyberte si to nejlepší!