Fotografie: Pxhere

26.1.2021 Milan Juha

Spánek má obrovský dopad na naše zdraví, každodenní fungování a náladu. Na kvalitu spánku má vliv mnoho faktorů. Důležitá je poloha, ve které spíme, ložní prádlo, správná teplota v místnosti, dostatečné větrání, a dokonce i typ pyžama a povlečení. Právě výměnu povlečení není radno podceňovat.

Zjistěte, jak často bychom měli ložní prádlo měnit a proč je to důležité. Uvidíte, že nemá smysl podceňovat jeho pravidelnou výměnu.

Proč často měnit ložní prádlo?

Ložní prádlo, polštáře a peřiny jsou denně v kontaktu s naším tělem. Bohužel to ale znamená, že se v něm shromažďují odumřelé kožní buňky, kterých může být za den klidně okolo 30 000 až 40 000! A právě značná část z nich skončí v naší posteli a na našem povlečení. Ložní prádlo tak může obsahovat nejen zbytky kůže, ale také mikroby, houby nebo roztoče, kteří jsou nebezpeční pro naše zdraví. Pravidelná výměna ložního prádla pomáhá zbavit se potu, vlasů, nečistot či chlupů.

Jak často?

Četnost výměny prádla ovlivňuje mnoho faktorů. Je to například teplota místnosti, ve které spíme, jak často větráme a také naši aktivitu během spánku nebo přítomnost domácích mazlíčků. Podle toho je třeba určit frekvenci výměny ložního prádla.

Obecně ale platí, že bychom měli ložní prádlo měnit minimálně jednou týdně. Povlečení a prostěradla by se měly prát při vhodné teplotě, minimálně 60 ° C, s přídavkem vhodných pracích prostředků, které jsou určeny pro konkrétní typ a barvu ložního prádla.

Co je ještě důležité?

Při výběru ložního prádla je dobré vybírat látky jako jsou je bavlna, flanel nebo satén. Ty dobře odvádějí pot, zahřejí vás a budete se cítit pohodlně. Rovněž se snažte pravidelně větrat peřinu i polštáře. Postel každý den ustelte a přikryjte ji přehozem nebo dekou. Tkanina chrání lůžkoviny před prachem, roztoči a nečistotami.

Lenivost se nevyplácí

Aby se zabránilo růstu potenciálně škodlivých roztočů, plísní, bakterií a jiných mikroorganismů, je nutné měnit ložní prádlo častěji. Jejich přítomnost může vést k rozvoji alergií, které se projevují rýmou, kašlem, dušností nebo slzením očí. Mohou také způsobovat kožní problémy, zhoršit záněty, způsobovat akné a ekzémy. Rozhodně se tedy nevyplácí ložní prádlo nechávat bez výměny příliš dlouho. Nezabere to přece tolik práce, ale výhody, které tím získáte, za to rozhodně stojí.