Recept Osvěžující citrónové řezy se šlehačkou

Osvěžující citrónové řezy se šlehačkou. Na pohled vypadají velmi složitě, ale jsou zcela jednoduché. Výborné na léto, ale ani teď bych jimi nepohrdla. Pokud máte rádi krémové zákusky, určitě si pochutnáte nejen na jednom kousku. Můj manžel tyto řezy miluje, nejraději by si položil před sebe celý plech a lžičkou všechno snědl. Autor: Jaja

SUROVINY

Těsto:

3 ks vejce

3 lžíce kr. cukr

4 lžíce polohrubá mouka

1 lžíce olej

1 lžíce studená voda

1 lžička vanilková esence

1 ks citron – kůra

jahodový džem na potření

Krém:

400 ml mléka

4 lžíce kr. cukr

2 ks žloutky

50 g škrob

2 lžíce citronová šťáva

1 ks citron – kůra

50 g máslo

3 g želatina

Smetanová vrstva:

250 g smetanový sýr

100 ml smetana ke šlehání

3 g želatina

cukr dle chuti

Vrch:

150 ml smetany ana šlehání

3 lžíce moučkový cukr

strouhaná čokoláda na ozdobu

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Bílky vyšleháme do tuhé pěny, přidáme cukr a šleháme, dokud dostaneme lesklou pěnu. Pak přidáváme jeden žloutek po druhém a mixérem spojíme. Přidáme olej a vodu. Vařečkou přimícháme mouku smíchanou s citronovou kůrou a celé těsto ochutíme vanilkovou esencí.
Příprava receptu Osvěžující citrónové řezy se šlehačkou, krok 1

2. Navrstvíme na plech, který jsme vyložili pečícím papírem a pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů cca 25 – 30 minut. Po vychladnutí ho překrojíme na polovinu a spojíme džemem.

Příprava receptu Osvěžující citrónové řezy se šlehačkou, krok 2

3. Smetanový sýr utřeme s cukrem. V druhé misce vyšleháme šlehačku do tuhé pěny a vařečkou přimícháme smetanový sýr s cukrem. V malé misce připravíme želatinu podle návodu na obalu a přidáme ji k smetanovému základu. Smetanovou vrstvu dáme na marmeládou slepené těsto a pěkně uhladíme. Odložíme do lednice a připravíme další vrstvu.

Příprava receptu Osvěžující citrónové řezy se šlehačkou, krok 3

4. Mléko ohřejeme, přidáme citronovou kůru a necháme přejít varem. Odstavíme. Žloutky vyšleháme s cukrem, přidáme škrob a přidáme trochu ohřátého mléka. Promícháme a celé to vylijeme do horkého mléka s citrónovou kůrou. Na mírném ohni vaříme, dokud hmota nezhnustne. Hustou hmotu odstavíme, přidáme citrónovou šťávu, pak máslo a nabobtnalou želatinu. Promícháme a necháme mírně vychladnout.

5. Na smetanovou vrstvu navrstvíme krém a pěkně uhladíme. Na vrch navrstvíme šlehačku s cukrem a celý koláč posypeme strouhanou čokoládou.

Příprava receptu Osvěžující citrónové řezy se šlehačkou, krok 4