Jak si usnadnit život? Některé kuchyňské triky používaly už naše babičky. Věděly, jak prodloužit životnost česneku nebo jak vyčistit sporák od mastnoty a nečistot. Přitom neměly ani zázračné mycí prostředky, ani nedisponovaly chemikáliemi, které by jim pomohly při udržení čisté domácnosti. Používaly jen to, co bylo doma k dispozici. Dnes bychom se měly starými radami inspirovat, protože jsou efektivní a nadmíru ekologické. Navíc nabízejí velmi rychlé a snadné řešení různých domácích situací.

#1 Jak vyčistit sporák ekologicky?

Chcete ušetřit, a navíc nechcete znečišťovat životní prostředí? Vyzkoušejte vyčistit špinavý a mastný sporák pomocí obyčejné kuchyňské soli. Na čištění sporáku totiž nejsou třeba drahé čistící přípravky plné chemikálií, ale postačí povrch sporáku navlhčit a posypat hrubou kuchyňskou solí. Nechte chvilku působit, poté houbičkou nebo hadříkem vyčistěte povrch.

#2 Naostřete nože pomocí talíře

Chcete si pořídit novou sadu nožů, protože ty vaše stávající jsou již tupé? Není třeba, jednoduše si je nabruste pomocí talířů. Vezměte porcelánový talíř, otočte jej dnem vzhůru a nožem přejeďte několikrát přes okraj vyčnívajícího dna. Nože budou zase ostré a vhodné k použití.

#3 Jak oloupat zeleninu?

Nemáte k dispozici škrabku na zeleninu? Obdobně jako škrabku lze použít drátěnku nebo houbičku a zeleninu oloupat.

#4 Zmrazené pečivo na strouhanku nebo jíšku

Co s přebytečným pečivem? Uložte do mrazáku a v případě potřeby nastrouhejte na strouhanku nebo rovnou nastrouhejte do připravovaného guláše nebo jiné omáčky na zahuštění. Skvěle se hodí namísto jíšky, navíc je pečivo vždy k dispozici v mrazáku pro další použití.

#5 Jak skladovat česnek?

Existuje vícero možností, jak skladovat česnek, aby nevyschl a zůstal aromatický. Vhodným uskladněním je nádoba s hrubou solí, do ní vložte celé palice a nechte větrat. Tímto způsobem bude česnek stále čerstvý.

#6 Jak vypudit mravence ze spíže?

Hlavně na chatách a chalupách je obtížné se zbavit různého hmyzu nebo mravenců ze spíže nebo špajzu. Velmi dobře funguje proti obtížnému hmyzu bobkový list. Stačí položit několik listů do cukru, do kuchyňské skříňky nebo na police ve špajzu, éterické oleje mají natolik odpuzující účinek, že hmyz se už u vás doma neobjeví.