Stáva se vám, že rostlinka je velmi bujná, mě hodně listů, husté kořeny a přitom už déle nemá sílu kvést nebo nekvete tak, abychom chtěli?Zkušený pěstitel vám ukáže jednoduchý postup jako rostlinu nejen omladit, ale zároveň si ji i namnožit. Základem je nachystat si opravdu ostré nůžky a nový materiál na prosazení rostliny a zároveň zasazení nové rostliny. Zahrádkář ve videu používá kůru, kterou nejdříve spařit horkou vodou.

Vyndejte orchideje ze starého substrátu

Prvním krokem bude prořídnutí listů rostliny. Odstřihněte je, nechte jen jeden pár vrchních listů – díky tomu se vám odhalí oblast stonky s novými výhonky. Právě z nich budeme mít novou rostlinku. Když jsou výhonky dostatečně viditelné, máte nejlepší základ pro budoucí orchideu. Pokud jsou výhonky ještě příliš malé, počkáme, dokud trochu víc nevyrostou. Nyní přiředit i staré kořeny a jednoduše odštikneme.

Rostlinu rozstřihněte na polovinu – v místě pod novými výhonky.

Z výhonků vyraší nová rostlinka a staré kořeny, které jsme omladily také časem vyženou novou stonek. Kořenovou část rozpleteme ve vodě a sledujeme, které kořeny ještě třeba odstranit – poškozené, shnilé.

Nyní si připravíme dvě nádoby, ideálně přehledné a navrstvíme do nich kůru, kterou si předtím spaříme horkou vodou. Obě části rostlinky pak vložíme do samostatné nádoby a staráme se o ně jako obvykle. Z každé bude krásná nová rostlina.