Možná jste například k narozeninám nebo jen jako milou pozornost dostali krásnou kytici květin. Máte z ní samozřejmě velkou radost, ale možná si chcete kytici nechat v práci, kde na rozdíl od domova nemáte velký výběr váz a musíte se spokojit s tou jedinou, která je k dispozici. Její hrdlo je však příliš široké a jak už víte z předchozích zkušeností, kytice v ní zdaleka nestojí, jak má. Váza tak nepůsobí příliš dekorativně, i když kytice v ní je krásná. Navíc, pro její nestabilitu není vůbec těžké ji převrhnout.

Pokud se v takové situaci ocitnete, poradíme vám, jak si v ní jednoduše a elegantně poradit. Je to osvědčený trik používaný prodejci květin a aranžéry po celém světě.

Co je nutno mít připraveno

Potřebovat budete pouze:

  • vázu nebo jinou obdobnou vhodnou nádobu
  • ubrousek nebo hadřík
  • tenčí lepicí pásku, a
  • nůžky.

Jak vyzrát na vázu

Vezměte vázu, nalijte do ní vodu a poté velice pečlivě osušte její okraj, tak, aby tam nezůstala ani kapička vody. To vše je z důvodu co nejlepší přilnavosti, kterou budete potřebovat. Pak vezměte lepicí pásku a upevněte ji přes hrdlo sklenice. Odstřihněte konec a proces opakujte, a to tak, že proužky lepicí pásky, které jsou na sebe kolmo, vytvoří mřížku. To znamená, že mezi rovnoběžnými proužky musí být vždy nechán volný prostor.

Poté vezměte kytici, uvolněte vazbu a zkontrolujte délku jednotlivých stonků. Pokud je to potřeba, upravte ji pomocí zahradnických nůžek. Poté jednotlivé stonky opatrně vkládejte do vázy do jednotlivých políček mřížky. Sami uvidíte, že tak bude mnohem lépe využit prostor vázy a květiny budou moci ve váze stát. Celé aranžmá bude navíc působit plně a bohatě.

Trocha historie

Tento trik vychází zřejmě ze starší metody zvané „flower frog“, v překladu „květinová žába“, kdy se do vázy nebo jiné nádoby, v níž měly být květiny umístěny, vložil keramický nebo kovový kotouček s otvory, sloužícími právě k lepšímu rozvrstvení jednotlivých stonků květin tvořících kytici. Žába se této pomůcce a metodě říkalo zřejmě proto, že kotouček byl, stejně jako bývají žáby, ve vodě.