Ucpaný odpad je problém, který musí řešit stále více domácností. Pokud k němu dojde v kuchyni, je důvodem hlavně jídlo, které končí ve dřezu. Pokud k tomu dojde v koupelně, tak jsou na vině často vlasy nebo chloupky. A jelikož je vždy lepší myslet na prevenci, pořiďte si sítko nebo eliminujte situace, kdy do odpadu odtéká to, co nemá. A co když už se problém s odpadem vyskytne? Poradíme vám, jak na to.

Demontáž sifonu

První možnost, která může přicházet v úvahu, pokud máte ucpaný odpad, je demontáž sifonu. Tento postup je ale realizovatelný jenom v kuchyni nebo v koupelně u umyvadla, jelikož pod vanu nebo sprchový kout se těžko dostanete. Sifon demontujte, vyčistěte a namontujte zpět. Jde o postup spolehlivý, ale je dobré říci, že musíte být připraveni i na nevábný zápach.

Klasický zvon

Druhou možností, jak vyřešit ucpaný odpad, je využití klasického zvonu na odpady. Ten funguje na principu podtlaku a přetlaku. Zvon přiložte na ústí vaší vany či umyvadla a proveďte několik pohybů. Díky nim by se měly nečistoty v odpadu pohnout a ten by měl začít odtékat. Někdy je nutné tuto metodu opakovat i několikrát, aby se povedla.

Instalatérské pero

Třetí možnost je použití takzvaného instalatérského pera. Jedná se v podstatě o drát, který se postupně strká do odpadu, kterým prochází. Tím ho nejenom uvolní, ale také na sebe dokáže nabalit a namotat nečistoty, které potom vyndáte.

Tento nástroj se dá koupit v potřebách pro instalatéry. Při jeho použití však buďte opatrní, aby nedošlo k poškození vašich odpadů.

Mechanické pomůcky

Pokud nemáte k dispozici instalatérské pero, je možné začít improvizovat pomocí různých jiných pomůcek. Například se dají pořídit různé mechanické drápy, které strčíte do odpadu a vytáhnete nečistoty. Dále je možné použít třeba i různé pružiny, nebo jednotný kus plastu, ale i další věci.

Ocet či jedlá soda

Ucpaný odpad se však nemusí čistit nutně jenom mechanicky. Pomoci může třeba horký ocet, nebo také jedlá soda. Nebo nejlépe kombinace obojího, což vytvoří chemickou reakci, která pokud je směřována správným směrem, tak může váš odpad snadno uvolnit.