12. srpna 2020 Milan Juha

Dostali jste květinu a nemáte vhodný květináč? Není třeba zoufat. Pokud vám doma přebývá několik velkých papírových podnosů na vejce, ještě s jejich likvidací vyčkejte. Dá se z nich totiž velmi snadno v několika krocích vyrobit vzhledný a ve výsledku i levný květináč na zahradu. K tomu vám postačí jen několik kusů základního materiálu.

Jaký materiál potřebujete na výrobu květináče z podnosů na vejce?

Než se pustíte do výroby květináče, připravte si následující:

  • 5 velkých podnosů na vejce
  • cement
  • vodu
  • špachtle

Dále budete potřebovat 5 cihel, 5 kovových tyčí, , ocelovou trubku, písek, lepidlo, nůž a 5 malých PET lahví.

Jak postupovat při výrobě květináče z podnosů na vejce?

Nejprve si připravte cementovou hmotu, kterou budete příslušné podnosy na vejce plnit. Cement a vodu smíchejte v poměru 3:1. Až získáte kašovitou konzistenci, směs vrstvěte do jednotlivých podnosů a rovnoměrně rozprostřete pomocí špachtle.

Následně nechte cement ztuhnout alespoň 24 hodin. Až cementová hmota ztuhne, vyklopte ji z podnosů na vejce a ze vzniklých desek sestavte pětiúhelník, který bude tvořit obvod květináče.

Pod materiál si ale nejdříve natáhněte plastovou plachtu. Jednotlivé desky k sobě důkladně připevněte zbylým cementem a vymažte směsí i celý vnitřní obvod budoucího květináče. Desky obložte cihlami, aby se nerozjížděly a nechte cement opět ztuhnout.

Druhý den do vnitřní části navrstvěte písek až po okraj cementových desek (od vrchního kraje by však mělo zbývat asi 2 až 3 centimetry volného prostoru). Na povrchu pak vytvořte cementem dno květináče, do kterého vnořte na střed ocelovou trubičku, aby v květináči vznikl drenážní otvor. Také do cementového dna vložte pět kusů kovových tyčí (v místech, kde desky svírají úhel) a nechte ztuhnout do dalšího dne.

Závěrečné práce s květináčem

Poslední fází je vytvoření podnožek. To učiníte tak, že si u malých PET lahví ostrým nožem odříznete hrdla, asi 8 až 10 centimetrů od víčka (záleží na tom, jak vysoké chcete podnožky). Tyto odříznuté kusy lahví naplníte cementem až po okraj a přiložíte na kovové tyče na dnu květináče. Pak opět musíte vyčkat, než hmota dobře ztuhne.

Nakonec plast z podnožek sejmete, květináč opatrně otočíte dnem na zem a používáte na různé druhy květin. Pomalovat jej můžete dle svého uvážení. Tento neobvyklý umělecký výtvor se na vaší zahradě bude jistě vyjímat.