Mnoho lidí, kterým není lhostejná ekologie a budoucnost naší planety, dává při stavbě domů přednost přírodním obnovitelným materiálům a často také technikám, kterými lidé svá obydlí stavěli již před mnoha tisíci lety. Výsledkem ale nejsou žádné nevzhledné chatky, naopak malebné a útulné domky, které zcela odpovídají požadavkům a nárokům moderního bydlení. Jejich rozdíl je pouze v tom, že byly postaveny z místních obnovitelných materiálů, díky čemuž skvěle vyhovují zdejším klimatickým podmínkám a jsou šetrné k životnímu prostředí.

Materiály a techniky staré tisíce let skvěle fungují i dnes

Příkladem takovýchto přírodních domků jsou i tak zvané adobe domky neboli česky domky, které jsou postavené z nepálených cihel, kterým se lidově říká vepřovice. Tyto nepálené, sušené cihly se vyrábějí z cihlářské hlíny, v minulosti se do ní přidávaly i další suroviny jako řezanka či ječné plevy, které měly pozitivní vliv na vaznost materiálu. Zhotovené cihly se následně po dobu několika měsíců nechávají uschnout ve stínu, nikoli na prudkém slunci.

Jejich výroba je tak energeticky velmi nenáročná. Výhodou adobe domů jsou velmi dobré zvukové i tepelně izolační vlastnosti, v létě je v nich příjemný chládek, v zimě se velmi rychle a snadno vytopí a následně krásně teplo udržují. V porovnání s klasickými pálenými cihlami je ale třeba upozornit na jednu z nevýhod vepřovic, nemají rády vlhkost a vodu. Tyto stavby by tak neměly být stavěny v oblastech, kde hrozí časté záplavy, neboť by se velmi snadno mohly proměnit v bláto.

Bydlete jako v pohádce

Moderní ekologický adobe domek můžete vidět na našich fotografiích. Jde o nevšední dům, který svým tvarem připomíná pohádkovou chaloupku. Má dvě podlaží a obytnou plochu o rozloze padesáti šesti metrů čtverečních. Dominantou tohoto domu jsou zvlněné nerovné linie, které jsou patrné nejen zvenku, ale také v jeho interiéru. Útulnost domku je znásobena použitými světlými barvami a přírodními materiály, zejména dřevem.