Pokud v obchodě vejdete do uličky s pracími prostředky, najdete obrovské množství produktů, které slibují zázraky na počkání – vylepší vám prádlo, vyčistí pračku a zbaví i těch najdolnejších skvrn. Kromě toho, že jsou často velmi drahé, stává se, že své sliby z obalu nenaplní. Já vám poradím to, co mě naučila moje máma a praktikuji již 30 let. při pračce mějte vždy 1 láhev obyčejného bílého octa. Není však jen na kvartální čištění pračky – toto je 13 úžasných účinků, které ocení každá hospodyňka. Některé neznala dokonce ani moje máma!

Dezinfikuje vaši pračku, likviduje bakterie i viry

Hromadění usazenin z pracího prostředku a nečistot způsobují, že vaše prádlo se dostatečně nevypere, objevuje se zápach, zhoršuje proces máchání a navíc kazí se i samotný spotřebič. Klasické čištění octem všechny tyto problémy odstraní, dezinfikuje, odvápňuje, likviduje plíseň, bakterie a zprůchodňuje nečistotami usazené průtoky vody. Takže stačí, když 4x ročně nalijte do pračky dva šálky octa a spustíte pračku na prázdno na nejvyšší teplotu.

Zastoupí roli změkčovadla 

Ocet změkčuje věci lépe než mnohé změkčovadla z obchodu. Platí to zejména při praní ložního prádla a ručníků, které jsou příliš hrubé a jejich používání po opakovaném praní již není příjemné.

antistatický účinek

Této výhodě se potěší snad každý, kdo dennodenně bojuje se statickou elektřinou. Je nepříjemné, když si své oblíbené šaty nemůžete obléci, protože se vám lepí na tělo. Přidáním octa do praní vaše věci více elektrizovat nebudou. Stačí přidat namísto aviváže.

Zatuchlý zápach z kouření a kouře

Pokud vaše oblečení zapáchá po kouři, zkuste přidat asi 1/2 šálku bílého octa namísto aviváže v procesu máchání.

Barvy rozjasní jako žádný jiný produkty z reklamy

Díky svému složení ocet dokonale rozpouští povlak, který zůstane po mýdlech a prášcích. Mýdla a různé prací prášky způsobují, že tkaniny blednou a bílá barva se mění na zašedlé. Použijte 1/2 šálku octa na poslední cyklus máchání a sami uvidíte, že barvy budou doslova zářit.

Tmavé a černé barvy nevyblednou, budou výrazněji

Zbytky pracího prostředku mohou také zanechat nepěkné stopy na tmavém oblečení. Použijte 1/2 šálku octa v závěrečném cyklu máchání – zbavíte se zbytků pracího prostředku a tmavé barvy vypadají tmavší.

Praní na nízkých teplotách – dezinfikuje a zbaví plísní

Vlhké předměty, jako jsou osušky nebo sportovní oblečení, či oblečení, které perete na nízkých teplotách může začít páchnout. Vaše pračka může také zapáchat, pokud v ní zanecháte vlhké prádlo. Tento problém vyřešíte tak, že během máchání přidáte do pračky 2 šálky octa.

Drsné froté ručníky po 1 praní jako nové

Velkou výhodou používání octa je že dokáže změkčit a zjemnit každou textilii. Dokáže vám už po jednom vyprání udělat z drsných ručníků a utěrek jemné a hebké.

Zlikviduje žluté stopy od potu

Nalijte trochu octa do láhve s rozprašovačem a nasprejujte do oblastí podpaží, límci a zápěstí. Nechte ho vsáknout asi 10 minut. Vyperte jako obvykle a když oblečení vyberete, skvrny jsou pryč.

Žádné chloupky, srst a chuchvalce

Chloupky se nebudou držet na vašem oblečení. Stačí, že přidáte 1/2 šálku octa do máchacího cyklu praní. Takto se také zbavíte chuchvalců z věcí, jako jsou ručníky, nebo deka.

Nebudou vám elektrizovat věci

Této výhodě se potěší snad každý, kdo dennodenně bojuje se statickou elektřinou. Je nepříjemné, když si své oblíbené šaty nemůžete obléci, protože se vám lepí na tělo. Přidáním octa do praní vaše věci více elektrizovat nebudou. Stačí přidat namísto aviváže.

Odstraní i odolné skvrny

Ocet je velmi dobrým pomocníkem, co se týče skvrn. Dokáže vyprat jakoukoliv skvrnu. Stačí ho jen opět přidat do praní. Pokud navíc přidáte jedlou sodu, zabere to na 100%.

Zabrání zabarvení oblečení

Použijte malou šálek octa spolu se studenou vodou, přidejte do praní a zabráníte tak zabarvení prádla.

Odstraňte mastné skvrny ze semiše

Nemusíte propadat panice, pokud na vašem semišovém oděvu a doplňcích najdete mastné skvrny. Ponořte zubní kartáček do nějakého octa a vyčistěte skvrnu octem. Po vyschnutí by měl vypadat jako nový.

Zabraňuje tvorbě vodního kamene

Ocet chrání pračku před tvorbou plísní, vodního kamene, zápachu a škodlivých bakterií.

Kdy rozhodně ocet nepoužívat!

Pokud se chystáte prát hedvábí, vyplatí se ocet vynechat – je velmi citlivý na kyseliny. Platí to i pro výrobky vyrobené z kůže, krajky, saténu, sametu a šifonu.