Příprava domácího kynutého knedlíku představuje pro spoustu hospodyněk začátečnic doslova peklo. Správné zpracování těsta, dostatečná doba kynutí a čas vaření nebo paření se může zdát jako návod na sestrojení stroje času, takže nemožné. Ale ve skutečnosti se nejedná o nic složitého. Rozhodně ne s tímto receptem, který zvládnou i úplní nováčci v kuchyni.

Ingredience pro přípravu kynutého knedlíku

Nejdříve je potřeba připravit si veškeré ingredience, které pro přípravu těsta na kynutý knedlík potřebujete. Ze všeho nejdůležitější je vždy množství. Dodržujte následující gramáž a máte vyhráno.

  • 500 g polohrubé mouky
  • 1 ČL krupicového cukru
  • 1 ČL soli
  • 20 g čerstvého droždí
  • 2 PL oleje
  • 1 ks vejce
  • 270 ml vody

Zpracování těsta

Ohřejte vodu a nalijte do misky. Dejte si pozor, skutečně dbejte na to, aby voda nebyla ani vařící ani horká. Přisypte krupicový cukr, sůl, nalijte olej, přidejte čerstvé droždí, vejce a jako poslední ingredienci

polohrubou mouku. Vše pomalu zpracujte do kuličky pomocí mixéru tak, aby se těsto snadno oddělovalo od stěn nádoby. Je-li příliš řídké, přisypte opatrně trochu mouky, naopak má-li hustou konzistenci, přilijte vodu. Hodně také záleží na kvalitě mouky.

Správná doba kynutí

Takto zpracované těsto nechte kynout celou jednu hodinu na teplém místě. Důležité je, abyste misku nechali nakrytou utěrkou nebo ručníkem. Jakmile těsto vykyne, rozdělte jej na dvě poloviny a každou část vytvarujte do pravidelné šišky. Pomozte si moukou a těsto podsypte, aby se vám nelepilo k pracovní desce. Stejně veliké válečky nechte dalších 20 minut kynout.

Vaření kynutých knedlíků

Po uplynutí 20 minut šišky přendejte na olejem promaštěný pařák a nechte páru pracovat dalších 20 minut. Jakmile budou knedlíky hotové, vezměte špejli a jemně propíchejte. Tak uvolníte vzduch a knedlíky vám zůstanou perfektně nadýchané. Potřete trochou oleje a máte hotovo. Dobrou chuť!