Recept Křehké rohlíčky z kyselého mléka

Náš starý rodinný recept na křehké nekynuté plněné rohlíčky. Chtěla jsem ještě napsat i “levné”, ale to při dnešních cenách másla už dávno není pravda … pokud chcete, vyzkoušejte.

SUROVINY

Budeme potřebovat:

500 g hladká mouka

375 g máslo

10 lžic kyselé mléko

špetka soli

Nádivka:

ořechová, maková, povidla (cokoliv, co máte rádi)

moučkový cukr smíchaný s vanilkovým na obalování

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Všechny suroviny ručně smícháme v misce (máslo musí být studené z lednice) a na pomoučeném vále vytvarujeme bochník. S těstem se špatně pracuje – dost se lepí, ale na pomoučeném vále se to upraví. Pomoučený bochník pak zabalíme do průsvitné kuchyňské fólie a dáme nejméně na 12 hodin (nejlépe přes noc) do lednice.
  2. Druhý den těsto na pomoučeném vále rozdělíme na 8 stejných částí, ze kterých vytvarujeme malé bochánky. Každý rozválíme do kruhu (přibližně velikosti dezertního talíře), rádýlkem rozdělíme na 8 trojúhelníků.
  3. Na širší kraj trojúhelníku dáme trochu náplně a srolujeme ze širší strany. Rohlíčky klademe na plech vyložený papírem a když jsou všechny hotové, tak je upečeme. Pekla jsem na 180 ° asi 15 minut do světlehněda (řiďte se svojí troubou – každá trouba peče jinak). Nepečte je velmi na tmavě, vysuší se. Vychladlé rohlíčky obalíme v moučkovém cukru smíchaným s vanilkovým.

* Poznámka: Do těsta nejde žádný cukr, kypřící prášek ani vejce. Rohlíčky před pečením ničím nepotírejte. Ty na foto jsou plněné s ořechovou nádivkou. Umleté ​​vlašské ořechy jsem přelila vařící vodou (můžete i mlékem) tak, aby nádivka nebyla velmi řídká, osladila (podle chuti) a ještě krátce povařila do zhoustnutí a nechala vychladnout. Stejně dělám i makovou nádivku. Množství ořechů, resp. máku na náplň nevím přesně napsat, spotřeba nádivky záleží na tom, jak moc rohlíčky naplníte. Já to obvykle dělám tak, že si udělám nádivku z 200 – 250 g ořechů nebo máku a zbývající rohlíčky (na které mi již nevystane nádivka) naplním povidly. Pokud nemáte dobré domácí kyselé mléko, můžete zkusit použít řidší bílý jogurt, případně řidší méně procentní zakysanou smetanu, ale původní recept je s kyselým mlékem.

Zdroj: Recepty z mojej kuchyne