Možná patříte mezi zahradníky začátečníky a díváte se s jistou závistí na pěstitelské úspěchy těch zkušenějších. Nebo jste už nějaké dovednosti za léta zahraničení nasbírali, ale to vám nebrání v tom, abyste pátrali po zajímavých a netradičních postupech, které mohou vaše výsledky ještě vylepšit. Ať už patříte do první nebo druhé skupiny, máme pro vás zajímavý tip, jak využít při pěstování rostlin vejce.

Přidejte vejce a sklízejte obdiv

Použití vajec při pěstování rostlin může sice na první pohled vypadat zvláštně, ale pokud si uvědomíte, z čeho se vejce skládá a jaké mají jeho jednotlivé části složení a vlastnosti, pochopíte, proč může být užitečné. Žloutek je hotovým přírodním dodavatelem vápníku a skořápky vajec se zase báječně hodí jako hnojivo.

Abyste zlepšili vlastnosti půdy a vyživili je, postupujte následujícím způsobem:

  • na dno květináče nasypejte trochu zeminy
  • do misky rozklepněte syrové vejce, promíchejte a přidejte do květináče, a
  • nasypejte do květináče také zbytek zeminy tak, aby vaječnou vrstvu překryla.

Účinky vajec na kvalitu půdy

Říkáte si, k čemu je to dobré a co se potom vlastně stane? Je to jednoduché, v půdě budou probíhat přirozené procesy, vejce se začne samozřejmě rozkládat a dojde tak k průběžnému prohnojení připravené půdy. Nemusíte dokonce použít čerstvé vajíčko, ale můžete využít i vejce, které je zkažené a které byste za normálních okolností okamžitě vyhodili.

Do takto vylepšené půdy potom zasejte semínka nebo zasaďte sazeničky, podle toho, jaký druh rostliny chcete pěstovat. Zajímavé je, že podle některých názorů má podobný účinek jako vejce také například banán.

K poměrně známým a velice účinným přírodním hnojivům patří například také slepičí výkaly, kopřivy a dřevěný popel.

Díky výživným látkám v půdě se bude vašim rostlinám dobře dařit a budou silné a zdravé.