Maso má v našem jídelníčku nezastupitelné místo. Jasně dominuje to drůbeží, a hned za ním se nachází maso vepřové. Pokud jde o hovězí, musíme říci, že se ho mnoho lidí celkem bojí. A to z důvodu, že neumí udělat steaky a jiné úpravy neznají. Pokud do této kategorie patříte i vy, podívejte se na náš recept na pečené hovězí maso, které si doslova zamilujete. Bude se rozplývat na jazyku a pro dokonalou chuť zjistíte i to, že bylo celkem velkou chybou se tomuto druhu vyhýbat.

Inspirace v Brazílii

Pokud si říkáte, že recept na pečené hovězí maso je celkem netradičním receptem, potom máte pravdu. U nás samozřejmě stále jasně dominuje varianta masa steakového, nebo varianta, kdy se maso dusí a vaří a je následně součástí omáček. Úpravy spojení s pečením jsou spojeny hlavně s oblastí Brazílie, kde s jedná o velmi poptávanou pochoutku. Obvykle se zde maso peče na velkých jehlách přímo na ohni, a poté je odkrajováno na talíře zákazníkům. Podobné restaurace můžete najít i u nás, což jenom potvrzuje, že se recept na pečené hovězí maso stává stále populárnějším jídlem. Společně se podívejme na to, jak si ho podle typických brazilských receptů připravit i u vás doma.

Co budete potřebovat?

Ingredience jsou základ. Jelikož je třeba zachovat především samotnou chuť masa, je na místě dodržet seznam našich ingrediencí. Ty jsou zárukou, že bude recept na pečené hovězí maso chutnat přesně tak, jak by také chutnat mělo. Toto mějte k dispozici.

  • 1 kilogram hovězího vcelku
  • 100 mililitrů jablečného octa
  • 200 mililitrů bílého vína
  • 100 mililitrů oleje
  • 5 větviček rozmarýnu
  • 10 kuliček černého pepře
  • 1 kilogram soli

Nejprve připravte marinádu

Prvním krokem je příprava marinády, do které budete maso nakládat. Podle seznamu ingrediencí je celkem jasné, že se jedná o marinádu netradiční a nejde o klasický olej s kořením, který se používá u jiných druhů mas. Na recept na pečené hovězí maso jer totiž marináda tekutá a lehce nakyslá. Její příprava je maximálně snadná, jelikož všechny ingredience jenom nalijete do hrnce. Potom začněte marinádu zahřívat a postupně ji míchejte. Tím zajistíte to, že se všechny chutě mnohem lépe propojí  začnou se také lépe uvolňovat. Potom sporák vypněte a dejte marinádu chladit do lednice. Cílem je, aby byla studená a při nakládání masa měla jenom několik jednotek stupňů.

Naložte maso

Jakmile má marináda požadovanou teplotu, je na místě začít nakládat samotné maso. To je třeba nejprve důkladně omýt a potom je třeba myslet i na to, že by mělo být také důkladně osušeno. Potom ho opatrně vložte do marinády. Důležité je to, aby bylo dokonale potopené, díky čemuž zajistíte, že marináda do něho bude vstupovat ze všech stran. Nejkratší možnou dobou je marinování po dobu 2 hodin. Když ho necháte v marinádě o několik hodin déle, není to na škodu. Vždy ho ale v polovině marinování doporučíme otočit.

Vytvořte solnou krustu

Jak na to? Je to velmi jednoduché. V podstatě si stačí vzít jenom menší formu, do které dáte pečící papír. Následně vyndejte maso z marinády a ihned ho položte ho do samotné formy na pečící papír. Vezměte druhou vrstvu pečícího papíru a tím přikryjte maso. Měl by se na něho dokonale přilepit, což je žádoucí stav .Na něho nasypte sůl tak, aby dokonale pokrývala veškerou plochu, kde je maso. Tato solná krusta zajistí optimální propečení, kterého chcete dosáhnout.

Vložte do trouby

Nyní přichází na řadu fáze poslední, která je spojena s tím, že maso jenom vložíte do trouby. Tu je třeba před samotným postupem nejprve rozehřát, a to na optimální teplotu, která bude mít hodnotu 200 stupňů Celsia. Jelikož se jedná o teplotu vyšší, bude možné díky tomu zkrátit čas přípravy. Vaše pečené hovězí maso by mělo být hotové zhruba za 30 minut od chvíle, kdy ho do trouby umístíte.

Po vyndání se snažte o to, aby přišlo co nejméně do kontaktu se solí. Ještě horké ho položte na prkénko a začněte ho krájet na tenké plátky. Ty můžete v případě potřeby dochutit hrubozrnnou solí nebo pepřem a ihned podávat, dokud jsou teplé.