Ovoce a zelenina je významnou součástí našeho jídelníčku. Víte si rady, na co si dát pozor a podle čeho vybírat při nákupu těchto potravin? Pokusíme se zmapovat několik druhů těchto zdravých plodů a poradit vám, jak si počít při nákupu a jejich následném skladování. Mnozí z nás berou nákupy jako závod, ale tato rychlá koupě, se ne vždy vyplácí. Po příchodu domů teprve zjišťujeme, jaké jsme udělali chyby, či až časem, kdy se nám po pár dnech od nákupu, začnou mnohdy měnit naše krásné a čerstvé plody, na shnilé cosi, které nás k jídlu už moc neláká. Ano, potraviny přirozeně chátrají, ale jak se zapříčinit o to, aby nám vydržely, co nejdéle?

Pro jaké plody jsou přijatelnější pokojové teploty?

Dost lidí má tendence všechno ovoce a zeleninu dávat do lednice. Chladné podmínky nejsou ale to nejlepší řešení vždy. Spousta ovoce a zeleniny má rádo pokojové teploty, například:

  • Papriky
  • Okurka
  • Cibule
  • Lilek

Banány:

Při výběru banánů se v první řadě díváme na jejich barvu. Snažíme se vyhýbat těm, které mají zelenou barvu, takové banány jsou pro nás hůře stravitelnější, něž ty žluté. Pokud se vám již doma na banánech udělaly tmavé skvrny, tak banány určitě nemusíte vyhazovat. Tyto fleky znamenají to, že banán je mnohem sladší než dříve a není nutnost se bát jeho konzumace. Pokud jej nechceme jíst již samotný, tak ho můžeme zakomponovat do různých receptů, kterých je spousty. Co se týče jejich skladování, dáváme si pozor, abychom je nedávali do chladu. Při pokojové teplotě nám banány vydrží mnohem déle.

Banány se často pojí s výskytem nebezpečných pavouků, pokud na plodu zahlédneme bílé hnízdečko, tak jej určitě dál neskladujeme, ale co nejrychleji se ho zbavíme. Mohli bychom takto přijít do styku s brazilským pavoukem, který je velice jedovatý.

Jahody:

Všichni známe tuto letní sladkou pochoutku. Při koupi jahod, dbáme na to, aby jahody nebyly nijak poškozené či na nich nebyla plíseň. Nekupujeme takové, které jsou příliš světlé nebo tmavé, zlatá střední cesta, je tou nejlepší. Jahody skladujeme v chladu a nejlépe tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Pro jahody platí takové pravidlo, že čím menší jsou plody, tím výraznější a lepší je jejich chuť.

Švestky:

Tak jako u jahod, tak i u švestek kontrolujeme, jestli nejsou poškozené. Můžeme je zkontrolovat čichem, zda nevydávají již alkoholickou vůni, v takovém případě není na místě, je kupovat. Známkou zralosti švestek, může být to, když na švestkách najdeme ještě nějaké květy, můžeme si být tak jisti, že plody se sklízely zřejmě nedávno.

Rajčata:

Známe mnoho barev a tvarů rajčat. Většina z nich však chutná úplně stejně, jako ty klasické. Na co si dáváme pozor právě u rajčat?

  • Snažíme se je nekupovat v plastových miskách, ale jednotlivě – vyhýbáme se tak plísním
  • Skladujeme je v pokojových teplotách
  • Vyzkoušíme si rajčata hmatem – hmotnost a pružnost

Ředkvičky:

U výběru této kořenové zeleniny, dbáme na to, aby plody nebyly měkké a nať nebyla nějak povadlá. Plody musí být pevné, jedině tak, se budou pyšnit výraznou chutí. Životnost ředkviček můžeme prodloužit tak, že na ně položíme navlhčený ubrousek.

Mrkev:

Při nákupu se snažíme pohmatem zjistit, zda je mrkev dostatečně tvrdá a má přiměřenou váhu, nesmí být nijak měkká či scvrklá. Dáváme pozor, aby se na ní nevyskytovaly žádné plísně. Z mrkví koupených v obchodě odstraníme nať, která by nám mohla vytahovat vodu z mrkve a my bychom ji museli brzo vyhodit. Při výběru dáváme určitě přednost nebaleným mrkvím. Při uskladnění se snažíme vyhýbat chladným teplotám, mrkev mimo ledničku déle vydrží a neměkne tak rychle. Pokud máme doma sklep, můžeme mrkve vsadit do bedýnky s pískem, tato metoda je hojně využívaná a mrkve vydrží až několik měsíců.