Pokud uvažujete nad tím, že si chcete rozšířit levandulový záhon ve vaší zahradě, právě léto je tím správným obdobím. Nemusíte přitom vůbec do květinářství po nové sazenice levandule, ale můžete si ji pohodlně a rychle namnožit doma. Ukážeme vám, jak na to!

Rozmnožování pomocí řízků

Pokud hledáte nejjednodušší způsob, jak rozmnožit voňavou levanduli, jednoznačně vyzkoušejte rozmnožování pomocí řízků. Je to jednoduché a skutečně rychlé.

Jednoduchý průvodce krok za krokem vám ukáže, jak na to:

Potřebujeme:

  • zdravou nekvetoucí levanduli
  • ostrý nůž
  • květináč s průměrem 10 cm
  • substrát – zahradní substrát obohacený o živiny a propustný
  • stimulátor zakořenění
  • plastové sáček

Postup:

Na rozmnožování zvolíme postranní výhonky zdravé rostliny. Výhonek odebereme i se spodní částí, kterou je přichycen k hlavní stonku. Toto místo je důležité pro správné zakořenění rostliny.

Pomocí ostrého nože odstraníme malé výstupky na spodní straně výhonku.

Potom odstraníme spodní páry listů, aby nám vznikla na spodní části rostliny holá stonek, kterou můžeme celou vložit do substrátu. Místa, ze kterých jsme dopisy odstranili, budou sloužit na pevnější zakořenění rostliny.

Potom na holou stonek použijeme stimulátor zakořenění, díky čemuž půjde celý proces rychlejší a rostlina je chráněna před možnými problémy jako jsou plísně či hniloba.

Odřezky vložíme do půdy po obvodu květináče (já použila substrát smíchaný s pískem v poměru 1 : 1.

Půdu dostatečně zalejme vodou a potom květináč zakryjeme plastovým sáčkem, což pomůže udržet vlhké prostředí kolem řízků.

Květináč uložíme na teplé, stinné místo.

Když začne proces zakořenění (po 4-6 týdnech) uřízněte z plastového sáčku roh, díky čemuž zlepšíte cirkulaci vzduchu. Po několika týdnech sáček zcela odstraňte. Rostliny nechte v květináči, dokud nejsou dostatečně zakořeněné a potom přesaďte do samostatných květináčů nebo do půdy.

Alternativní způsob:

Některým z našich čtenářů se osvědčil následující způsob:

Výhonek oddělili ze zdravé rostliny stejně, jako při prvním způsobu a odstranili i spodní páry listů. Pak jednoduše vložili do vody do sklenice a uložili do okna. Po přibližně 8-10 dnech rostlinka zakořenila a stačilo ji přesadit do květináče.