Při rozlití červeného vína pomůže s odstraněním skvrny sůl.
Dětem často stačí malé zakopnutí, a oblečení je na kolenou zelené od trávy
Příliš tekutý kečup snadno způsobí neplechu na oblečení.
Se skvrnami od kávy nám pomůže prací prostředek.
Nehezké skvrny často vznikají od propisek.

Stačí malá nepozornost a skvrna, která znehodnotí naše oblečení je na světě. Jenže obvykle jsme v takovou chvíli někde, kde nemáme po ruce pračku ani žádné speciální prostředky. V mnoha případech se však vyplatí skvrnu nenechat zaschnout a pokusit se o zásah běžně dostupnými prostředky. Právě včasný zásah může pomoci zachránit oděv před trvalými následky.

Při odstraňování skvrn postupujte tak, abyste nenadělali víc škody než užitku. Zvlášť velké nepříjemnosti může způsobit prosáknutí barviva i na další části oblečení. Pokud se tedy snažíte vyčistit např. rukáv od košile, je vhodné skvrnu podložit tak, aby se neprosákla i na opačnou stranu rukávu. Podobně postupujeme i při čištění skvrn na kalhotách.

  • Krev – skvrnu nenechte zaschnout, zaschlá krev se odstraňuje velmi špatně. Co nejrychleji ponořte zakrvácenou část oděvu do nádoby s vlažnou či studenou vodou, ideálně přidejte i sůl. Pokud došlo k silnému zašpinění, pak lázeň několikrát vyměňte. Následně skvrnu vydrhněte tekutým pracím prostředkem a nakonec celý oděv vyperte běžným způsobem.
  • Červené víno – i tady platí, že snadněji si poradíme s čerstvou skvrnou. Tam, kde se hoduje, bývá k dispozici kuchyňská sůl. Nasypte ji co nejrychleji na skvrnu a nechte působit alespoň 15 minut – pohltí snadno nejen vlhkost, ale částečně i červenou barvu. Se světle růžovou skvrnou by si měla poradit pračka ve spolupráci s pracím prostředkem. Nemáte po ruce sůl? Pak můžete zkusit skvrnu polít bílým vínem, popř. citronovoou šťávou.
  • Káva – připravte roztok, do kterého část oděvu se skvrnou namočíte. Na litr vody budete potřebovat 1 lžíci bílého octa a 1 čajovou lžičku pracího prostředku.
  • Tráva – namočte skvrny do neředěného bílého octa, případně je potírejte lihem.
  • Omáčka – skvrnu posypte jedlou sodou, kukuřičným škrobem, moukou nebo solí. Zmíněné látky výborně poslouží jako pohlcovač mastnoty. Po chvíli působení je z oděvu odstraníme kartáčem a špinavou část oděvu namočíme do horké vody a přidáme prací prostředek. Pokud je omáčka hustá, zkusíme ji opatrně seškrábnout pomocí nože.
  • Bláto – v tomto případě je lépe nechat skvrny zaschnout a teprve pak je opatrně vykartáčovat.
  • Hořčice – připravte si roztok z litru teplé vody, do které vmícháte 1 polévkovou lžíci bílého octa půl čajové lžičky tekutého pracího prostředku. Za pomoci houby naneste roztok na skvrnu a nechte na vzduchu oschnout. Před praním ještě přímo na skvrnu naneste tekutý prací prostředek.

Co raději nechat profíkům?

Pokud se nám podařilo potřísnit nějaký zvláště oblíbený, případně vypůjčený, kousek oblečení a nejsme si jisti výsledkem domácího čištění, je ideální konzultovat nehodu s čistírnou. Zkušení pracovníci poradí, jak postupovat v domácích podmínkách a kdy je lépe nezasahovat a nechat čištění na odbornících. Zvlášť u dražších kousků se může takový postup vyplatit. Zároveň platí, že pokud dáváme oblečení do čistírny a známe původ skvrny, měli bychom na to pracovníky čistírny upozornit. Mnohem snáze budou moci zvolit ten nejvhodnější postup odstranění skvrny.