Který milovník krásných květin by neměl rád orchideje. Pokud máte tuto květinu doma, jistě se těšíte, až vám vykvete. Květy orchidejí je radost sledovat. Občas se jim ale do květu příliš nechce. Dnes jsme pro vás připravili několik typů, jak vaši květinku můžete trochu popohnat.

Pravdou je, že orchideje jsou velmi citlivé na to, v jakém prostředí je pěstujete. K tomu, aby se jim dařilo, potřebují speciální klima, kterého se doma mezi čtyřmi stěnami dosahuje velmi těžko. Přečtěte si, jak docílit toho, aby se orchideji u vás doma dařilo. Co můžete vyzkoušet?

  • simulujte období sucha
  • simulujte období dešťů
  • použijte chemikálie

Vyberte si jeden ze způsobů a užijte si plody vaší práce! Nic se ale nemá přehánět, opravdu si vyberte jen jeden, zůstaňte u něj a důsledně ho aplikujte. Pokud se vrhnete do všech najednou, můžete květině ublížit. Pokud se vám bude zdát, že vámi zvolený způsob nezabírá, buďte trpěliví. Uvidíte, že pupence brzy vyraší.

Vytvořte suché prostředí a zaskočte jím svoji orchidej

Některým orchidejím se zkrátka nechce kvést. Bývá to často proto, že jste jim vytvořili až příliš dobré podmínky. Abyste květinu vyprovokovali ke květu, musíte ji dostat do malého šoku. Nejlepší bude, pokud to uděláte tak, abyste simulovali její přirození prostředí. Nejsnazší je napodobit období sucha. Tropické deště se pravidelně střídají se suchem, zajistěte tedy květině přirozený koloběh roku tím, že jí malinko vysušíte prostředí.

Díky pravidelnému zalévání rostou listy. Změna klimatu zase vyprovokuje orchidej, aby kvetla. Pokud ji hnojíte hnojivem, které obsahuje dusík, tak na chvíli přestaňte. Květina si poté vytvoří pupence s budoucími květy. Ujistěte se, že teplota není vyšší než 30 stupňů a zalévejte méně. Nejlepší je vynechat jedno zalévání. Udržujte rostlinu v tomto stavu alespoň dva týdny. Jakmile se objeví pupence, začněte se o ní starat jako předtím.

Další metodou je teplá sprcha. Tato metoda podporuje jak květ, tak celkový růst květiny. Důležité je dodržet správnou teplotu a květinu neuvařit. Dejte si na to tedy pozor. Zabalte květináč do plastového pytlíku. Nyní na květinu necháte jemně dopadat vodu ze sprchy. Voda musí mít 45 stupňů. Opakujte po dobu 10-12 dní. Poté nechte květinu vychladnout.

Oklamejte květinu, vytvořte podmínky jako při období dešťů

Pro tuto metodu zahřejte vodu na 35 stupňů. Zalévejte po 3-4 dny teplou vodou. Poté dva týdny nezalévejte vůbec. Následně začněte zalévat stejným způsobem jako předtím. Čekejte, než se objeví pupence.

Zkuste kyselinu jantarovou
Sežeňte si tuto atypickou přírodní chemii a ponořte to ní kořeny. Nastříkejte ji také na listy rostliny. Posílíte tak imunitu rostliny, urychlíte její vývoj, zlepšíte růst, a především ji donutíte k tomu, aby začala kvést.